Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Je výhodnější v těhotenství pobírat nemocenské nebo náhradu mzdy?

Dobrý den, můj gynekolog mi vzhledem k mému zaměstnání a těhotenským nevolnostem doporučil zůstat doma v klidu a odpočinku, protože má práce je fyzicky náročná a mohla by ohrozit dítě i matku. Jsem tedy v pracovní neschopnosti. Byl by rozdíl ve financích, kdyby mi doktor napsal rizikové těhotenství na místo „normální“ neschopenky? Převedení na jinou práci nepřipadá v úvahu. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

odkazujeme Vás na dotaz Rizikové těhotenství a pracovní činnost, kde je problematika rizikového těhotenství více rozvedena.

V případě, že by podle lékaře Váš zdravotní stav byl v pořádku a nenapsal Vám neschopenku, byl by postup následující. Bylo by nutné podstoupit zdravotní prohlídku u pracovního (závodního) lékaře Vašeho zaměstnavatele (pokud jej má), popř. u Vašeho ošetřujícího lékaře, jejímž výstupem by bylo zjištění, zda Váš zdravotní stav kvůli riziku ohrožení plodu znemožňuje vykonávat Vámi dříve vykonávanou práci. Pokud by na základě tohoto posuzování dospěl lékař k závěru, že vzhledem k těhotenství tuto práci vykonávat nemůžete, byl by zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci, nebo (nebylo-li by to možné) Vám po dobu trvání těchto okolností vyplácet náhradu mzdy (bez toho, že byste pracovala). Tato náhrada mzdy je až na výjimky vyplácena ve výši průměrného měsíčního výdělku.

Při tomto postupu by tedy Váš příjem byl sice vyšší, bylo by však nutné, aby Váš gynekolog rozhodl o ukončení dočasné pracovní neschopnosti a zároveň, aby bylo rozhodnuto o nutnosti převedení na jinou práci. Nevíme však, jak to chodí v praxi a jak by takový postup vnímal zaměstnavatel, který by pak musel hradit tyto náklady na náhradu mzdy. Pravděpodobně by to mohlo zhoršit Vaše vztahy na pracovišti, protože zaměstnavatel by nemusel pochopit, proč jste radši nezůstala v pracovní neschopnosti, když víte, že Vás nemá na co převést. Není však také jisté, zda by o nutnosti převedení na jinou práci bylo rozhodnuto, neboť podmínkou pro takové rozhodnutí je skutečnost, že vykonávaná práce ohrožuje těhotenství nebo mateřství ženy, což nemusí být shledáno.

Ve Vašem případě předpokládáme, že u běžných lehčích zdravotních problémů vyplývající z těhotenství je vhodné situaci řešit právě institutem dočasné pracovní neschopnosti. 

Vaše Férová nemocnice

30.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS