Komplikace po porodu a podezření na zanedbání péče

Dobrý den, po bezproblémovém těhotenství jsem absolvovala celkem dlouhý a nepříjemný porod. Hrozným zážitkem bylo, když mě porodní asistentka nechala na pokoji o samotě celou noc s tím, že nerodím a ráno mi teprve budou porod vyvolávat. Nařídila mi jít si lehnout a být v klidu, aniž by mě jedinkrát přišla zkontrolovat či alespoň vyšetřit ozvy dítěte. Ve zdravotnické dokumentaci je ovšem zaznamenáno vyšetření každou půlhodinu. Ráno s údivem zjistila, že skutečně rodím a že porod pokračuje. Rodily jsme dvě najednou a asistentky pak sháněly lékaře zhruba deset minut před příchodem dětí na svět. Mně a dítěti věnovali minimum pozornosti, jen jsem musela několikrát slézt z křesla a zase vylézt zpátky. Celé to trvalo přes 20 hodin, pak mi dali infúzi a dcera byla za pět minut na světě, naštěstí v pořádku. Po porodu a sešití hráze mladá doktorka stála nade mnou s třesoucíma se rukama a marně se snažila zjistit, odkud tolik krvácím, ale nakonec na žádné poranění nepřišla. Na poporodním pokoji jsem sice krvácela hodně, ale nakonec se krvácení zastavilo a bylo mi řečeno, že je to v normě. V porodnici jsem kvůli žloutence dcery zůstala dlouhých šest dnů, za tu dobu mi však již nebylo provedeno žádné ultrazvukové vyšetření dělohy (snad jen dvakrát či třikrát pohmatem), ač jsem vícekrát četla, že před propuštěním z porodnice se takovým vyšetřením odhalí např. zbytky placenty v děloze a zamezí se dalším komplikacím. Zhruba 50 hodin po propuštění z porodnice se dostavilo silné krvácení a musela jsem být rychlou záchrannou službou odvezena zpět. Po revizi dělohy (dle dokumentace nalezena rezidua) jsem na pokoji naštěstí šokem neusnula a mohla tak vícekrát upozornit sestru, že opět krvácím. Měřila mi totiž krevní tlak digitálním přístrojem, který nebyl vůbec zapnutý, takže při každém vyšetření ukazoval stejnou hodnotu. Stále mě ujišťovali, že o nic nejde, že krvácení je v normě, ale poté, co mi doktorka zmáčkla břicho a zjistila, kolik sražené krve ze mě vyšlo, putovala jsem opět na sál. Tam už mi nemohli ani odebrat krev, protože mi zmizely všechny žíly. Probudila jsem se až druhý den odpoledne na ARO a bylo mi sděleno, že kvůli atonii dělohy a počínajícímu DIC mi byla provedena hysterektomie (nejdřív ovšem neúspěšné podvázání cév) a že ještě příští dva dny budou kritické. Ošetřující lékař mi jednou sdělil, že v děloze „něco“ zůstalo, ale teď už stejně nelze zjistit co, navíc mé matce do telefonu tvrdili, že jsem s hysterektomií souhlasila a mně naproti tomu po probuzení tvrdili, že ji provedli na základě jejího souhlasu (což je podle mě úplně jedno, protože můj stav byl život ohrožující a žádného souhlasu tak nebylo třeba). Je mi jasné, že jsem měla obrovské štěstí, že jsem to celé přežila a dnes vychovávám alespoň jednu zdravou dceru. Zajímalo by mě ale, zda by řádná péče (např. i kratší porod a zejména ultrazvukové vyšetření dělohy před propuštěním) celé katastrofě mohlo zabránit, zejména proto, že podle sdělení mého gynekologa nás ve stejné porodnici bylo zhruba v tutéž dobu více, které tak dopadly. Děkuji mnohokrát za odpověď, a ještě více děkuji, odpovíte-li mi rychle, dceři budou dva a hrozí mi promlčení.

bohužel i přes Váš podrobný popis postupu zdravotníků a zdravotních komplikací jako právníci nedokážeme posoudit, zda byl postup lékařů z medicínského hlediska správný či nikoliv. To by musel posoudit odborník z oboru medicíny (znalec), především na základě zdravotnické dokumentace. Doporučujeme Vám proto nechat si vypracovat znalecký posudek, případně vyjádření odborníka z oboru gynekologie a porodnictví, a teprve na základě něj se rozhodnout o dalším postupu.

O postupu při podezření na zanedbání zdravotnické péče se dočtete ve starších zodpovězených dotazech - např. Mozková mrtvice po operaci, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Poškození mozku po narkóze, Postup při nesprávné léčbě, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.

Co se týče promlčení, tak bližší informace se dozvíte v dotazu Promlčení náhrady škody na zdraví. Nárok na náhradu škody na zdraví se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Případný nárok se Vám tedy nepromlčí dva roky po porodu, ale později – podle toho, kdy jste zjistila skutečnosti, z nichž lze dovodit vznik škody a její přibližný rozsah. Při žalobě na ochranu osobnosti se však promlčení posuzuje odlišně, více v často kladených otázkách v sekci Soudní řešení.

Váš úsudek týkající se nepotřebnosti Vašeho souhlasu se zákrokem (v tomto případě hysterektomie) je správný za předpokladu, že zákrok byl neodkladně nutný k záchraně Vašeho života a zdraví.

Proti uvádění nepravdivých údajů do zdravotnické dokumentace můžete podat stížnost. Více k tématu v zodpovězeném dotazu Sankce za špatné vedení zdravotnické dokumentace.

29.7.2009