Následky po porodu u matky i dítěte

Dobrý den, mám dotaz v lednu jsem porodila miminko a poněvadž se mu nechtělo na svět a naměřili mu 4100 kg, tak mě vzali 2 dny po termínu na vyvoĺání porodu, protože během zbývajících 14 dnů by mohlo přibrat na váze. Při přijetí jsem se ptala jestli bude císařský řez, bylo mi odpovězeno, že se to zvládne. Již při prvním porodu jsem měla potíže s otevíráním porodních cest. A při předstevě 4100 kg a mé váze výchozí jsem si říkala, že asi vědí, co dělají. Tak vyvolávaný porod začal, vše se zdálo být v pořádku, až na dokončení druhé doby porodní, kdy jsem syna nemohla vytlačit. Za pomoci sestry, která mi ležela mezi prsy a břichem 45 min, jsme se snažily ho vytlačit ven. Když už se to povedlo, tak já jsem si odnášela z porodního sálu roztržení porodních cest až do konečníku, nějaký 3. stupeň, a následných 7 neděl samovolného odcházení stolice. Po 3 měsících je to lepší, snad se to zlepší. Ale o mě tolik nejde. Syn si odnesl parézu plexus brachiális - komletní. Když se narodil, tak ho okamžitě odebrali pryč na odsátí atd.... Nic mi nikdo neřekl, mému muži také ne, že by něco bylo. Po pár minutách přišla paní doktorka dětská a oznámila mi, že mám krásného synka, který má všechny končetiny, dvě ruce, dvě nohy, všechny prstíčky a že mi gratuluje. Takže jsem byla štastná, že už to mám za sebou. Dalších 40 min. mě sešíval pan doktor. Poněvadž jsem měla kapačky a brala jsem antibiotika, neviděla jsem synka 24 hodin. Až mi opravdu bylo lépe a postavila jsem se na nohy, tak jsem se šla podívat na mimíska a přiložit ho ke kojení a přebalení. Zatím jsem vůbec nic nevěděla, až při přebalování jsem zjistila, že můj syn má poškozenou ruku, samozřejmě slzy jsem neudržela. A pak mi došlo, proč mě nikdo o tom neinformoval? Další den přišel porodník, který mě rodil. Tak mi řekl, že jeho sestra měla při porodu oba klíčky zlomené a dneska dělá balet, že se nemusim bát, že se to spraví rehabilitací, ale už jsou nám 3 měsíce a pohyb v ručce žádný, na MMG nula pohyb, dráhy nervové zachovány. Myslím, že si ponese následky po celý život. Jak se k tomuto problému postavit, můžu za to já, že jsem špatně tlačila při porodu, nebo rozhodnutí lékaře, že při tak velké váze dítěte neudělali císařský řez. A nakonec měl syn 3750kg a 53 cm, tak kde nastala chyba? Děkuji za odpověď.

odpověď Vám částečně poskytne již zodpovězený dotaz na téma poporodních následků ze dne 21.1.2009. Dále Vás pak odkážeme na zodpovězený dotaz ze dne 12.3.2009, ve kterém uvádíme obecný doporučený postup, pokud je podezření na nesprávný postup zdravotníků. Další rady najdete v sekci Postup při nespokojenosti pacienta.

Ve Vašem případě bude pravděpodobně hrát hlavní roli znalecký posudek, který zhodnotí, zda byl postup zdravotníků v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy („lege artis“). Právě tlačení na břicho během porodu může být problematické a současně jsou kvůli takovému postupu, který možná zavinil smrt dítěte, trestně stíháni zdravotníci v severních Čechách. Znalecký posudek by měl dát odpověď na to, zda konkrétně ve Vašem případě byl postup správný, nebo jestli zdravotníci způsobili poranění Vašeho syna. Doporučujeme celou věc konzultovat s advokátem, který se specializuje na zdravotnické právo.

Ohledně neinformování o skutečném zdravotním stavu Vašeho syna po porodu můžete vznést na zdravotnické zařízení dotaz a podat případně stížnost. Jako rodiče jste měli být pravdivě informováni.

30.3.2009