Poplatek za péči v těhotenství

Kamarádka v prosinci rodila v jedné pražské nemocnici. Od počátku těhotenství byla evidována u stálého lékaře, ale ten si vyžádal částku 20 000 Kč za poskytovanou péči a přítomnost u porodu. Zastává vysoký post, takže tuto sumu mohla zaplatit. Jak se to však slučuje s lékařskou etikou a co mají dělat budoucí maminky, které nejsou tak finančně zabezpečeny?

běžná péče o těhotné ženy včetně nákladů na porod je hrazena zdravotní pojišťovnou. Těhotné ženy jsou navíc osvobozeny i od regulačních poplatků u prohlídek spojených s těhotenstvím. Lékař by měl požadovat peníze jen za to, co mu pojišťovna neproplatí, tedy za nadstandardní péči.

Pokud tedy nadstandardní péči z důvodu nějakých komplikací budoucí maminka nepotřebuje, může trvat na standardní péči hrazené pojišťovnou. Co všechno pojišťovna v souvislosti s těhotenstvím hradí se liší u různých pojišťoven, proto je ideální informovat se přímo u konkrétní pojišťovny.

Pokud se domníváte, že lékař Vaší kamarádky vybíral poplatky neprávem, je možné podat na něj stížnost ke zdravotní pojišťovně nebo České lékařské komoře. Více o stížnostech se dozvíte zde.

30.5.2010