Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poporodní následky na zdraví

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jak se dá zjistit příčina a kdo je za ni odpovědný ohledně poporodních následků?!! Má manželka porodila 8. 9. 2007. Porod měl celkem hladký průběh, i když byl vyhodnocen za rizikový a dle propouštěcí zprávy nám dětská lékařka naší dcery řekla, že dcera měla omotanou pupeční šňůru kolem krku a to nám nikdo neřekl! Jedná se o to, že po porodu cca po čtyřech týdnech, kdy údajně bylo vše v pořádku, měla manželka velmi silné nepříjemné bolesti - gynekologem jí bylo sděleno, že je to cysta, ale ne vodnatá, takže sama neodejde... Gynekolog doporučil laparaskopii na soukromé klinice v xxxxx. Manželka chtěla počkat do ledna, ale gynekolog říkal, že by to neodkládal a domluvil ji nejbližší termín a to bylo 18. 12. 07. Zde zjistili, že se jedná o rozsáhlý zánětlivý nález, který byl tak rozsáhlý, že musel být přivolán i patolog, z banální operace, která trvá cca 30 minut byla manželka na sále 4 hodiny! Maželku museli ihned otevřít a vyoperovat jeden vaječník s vejcovodem. Druhá strana zůstala ponechána (ne celá) s tím, že to musí sledovat. Byly odeprány vzorky a odeslány do laboratoře s podezření na zhoubný nádor. Ten se po dvou dnech naštěstí nepotvrdil. Dle slov lékařů bylo za minutu dvanáct a pokud by manželka šla na operaci až v lednu, tak by mohlo být pozdě?! Lékaři s mnohaletou praxí řekli, že takový nález v břichu za celou svou kariéru ještě neviděli.... Na to, jak situace vypadá, manželka naštěstí žije. Bohužel nám bylo sděleno, že spontální těhotenství vylučují a že čas ukáže, jak se vše vyvine?! Bohužel dodnes manželka v první den menstruace trpí velkými bolestmi, je nucena užít léky a není schopná normálně fungovat... To jestli budeme moci mít další děti taky nikdo neví???!! Ukáže se až po laparoskopii a snad díky IVF - umělým oplodněním! Manželka byla vždy naprosto zdravá a po porodu má tak velké problémy.... operace, bolesti při menstruaci a teď od září se snažíme o miminko a nic, kde je chyba??? V lékařce, která manželku odrodila??? Spěchala na kafíčko a v manželce něco zapomněla? Nebo kde? Proto se ptám, zdali se dá dodatečně vyzjistit příčinu a odpovědného člověka za tuto situaci. Není po roce pozdě?! Opravdu zvažuji prošetření a zahájení soudního vyšetření. Předem děkuji za Vaši odpověď S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

chápeme Vaše znepokojení nad vzniklou situací, určitě je to pro Vaši rodinu náročné. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že ne vždy za zdravotní problémy pacientů mohou lékaři. Pokud máte podezření, že v péči o Vaši ženu bylo něco zanedbáno, doporučujeme obrátit se na znalce z oboru zdravotnictví (pravděpodobně z odvětví gynekologie nebo porodnictví), který vyhotoví lékařský posudek a zjistí pravděpodobnou příčinu poporodních zdravotních problémů. K tomu bude potřebovat zdravotní dokumentaci, kterou si budete muset k tomuto účelu vyžádat. Více informací o získání zdravotnické dokumentace najdete v sekci Přístup ke zdravotnické dokumentaci.

Zda není příliš pozdě ke zjištění příčin poporodních komplikací a ke zpracování posudku, to je otázka spíše na znalce. My Vás můžeme spíše upozornit na lhůtu k podání žaloby k soudu o náhradu škody na zdraví. Žalobu je nutné podat do dvou let ode dne, kdy se poškozený dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. Tato lhůta tedy neběží od okamžiku, kdy byla škoda způsobena, ale až od okamžiku, kdy máte o podstatě věci více informací (např. vypracovaný znalecký posudek).  Po dvou letech dojde k promlčení, to znamená, že nárok nelze soudně vymoci, uplatní-li žalovaný námitku promlčení. Je nutné mít také na paměti, že u soudu jste to Vy, kdo musí prokázat případné pochybení lékařů a k tomu zajistit důkazy (znalecký posudek, svědci apod.). Soud v takových případech obvykle nechává zpracovat ještě jeden posudek znalcem, kterého sám jmenuje.

Doporučujeme Vám se o dalších krocích (včetně volby znalce a sepsání otázek, které by měl znalec zodpovědět) poradit s advokátem specializujícím se na zdravotnické právo. Ten Vám také na základě bližších informací bude moci poradit, zda by Vaše žaloba mohla mít šanci na úspěch. V každém případě si můžete již nyní vyžádat kompletní zdravotnickou dokumentaci, která se věci týká.

Vaše Férová nemocnice

21.1.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS