Snížení platu v těhotenství a dorovnávací příspěvek

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně mého těhotenství a snížením platu v práci. Pracuji na rtg klinice, takže v těhotenství nemohu vykonávat svou práci rtg laborantky. Vzali mi rizikový příplatek, část osobního příplatku a nemohu sloužit, což dělá asi 40 hod přesčasu měsíčně. Tím pádem mi klesl plat asi o 6000 Kč měsíčně. Paní doktorka na gynekologii mi řekla, že mám právo na dorovnání platu, ale v práci mi bylo řečeno, že to slyší poprvé. Můžete mi prosím zjistit, jestli tento nárok mohu uplatnit a do jaké výše? S díky a pozdravem.

zákon o nemocenském pojištění stanoví, že těhotná zaměstnankyně, která je převedena na jinou práci, protože práce, kterou předtím konala, je podle zvláštních právních předpisů zakázána těhotným ženám nebo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její těhotenství, má nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Tento vyrovnávací příspěvek se vyplácí ve výši rozdílu mezi původní mzdou a mzdou po jejím snížení.

Formulář pro uplatnění nároku na tuto dávku Vám může vydat např. Vaše gynekoložka. Více informací o této dávce najdete na stránkách ČSSZ.

30.10.2009