Mimořádná a periodická prohlídka u závodního lékaře

Dobrý den, v případě, že má zaměstnavatel svého poskytovale PLS (závodního lékaře), je zaměstnanec povinen jít na mimořádnou nebo periodickou prohlídku k tomuto závodnímu lékaři nebo může jít ke svého obvodnímu lékaři? Děkuji

Kristule

zaměstnavatel má v prvé řadě oprávnění sám určit závodního lékaře, kterého je zaměstnanec povinen navštěvovat. Druhou možností je, že zaměstnanec tyto prohlídky absolvuje u svého ošetřujícího lékaře - k tomu však potřebuje souhlas zaměstnavatele a vybavení písemnou žádostí. Tato možnost se vztahuje pouze na zaměstnance, kteří jsou zařazeni do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ostatním zaměstnancům (kategorie druhá a výše) musí zaměstnavatel zajistit závodního lékaře, toho je pak zaměstnanec povinen navštěvovat.

Pokud tedy máte zájem navštěvovat vlastního lékaře pro účely pracovně-lékařských služeb a jste zahrnut do první kategorie podle zákona o ochraně veřejného zdraví, informujte se u svého zaměstnavatele a požádejte o jeho souhlas.

20.10.2014