Může závodní lékař vyžadovat zprávu z neschopnosti?

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má závodní lékař právo vyžádat si ode mne při každoroční preventivní prohlídce zprávu z týdenní neschopnosti? Konkrétně, byla jsem hospitalizována na psychiatrii a nechci, aby to můj zaměstnavatel řešil. Chodím pravidelně k psychiatričce, ta mi žádnou diagnózu nesdělila, vzhledem k práci nemám žádné omezení, na propouštěčce z psychiatrie diagnóza porucha přizpůsobení. Zkrátka bych uvítala, kdyby se to se mnou netáhlo dál. Předem děkuji.

LuciNov

závodní lékař by po Vás neměl vyžadovat zprávu o dočasné pracovní neschopnosti. Může si ale vyžádat od Vašeho ošetřujícího lékaře výpis nebo opis Vaší zdravotnické dokumentace, který má povinnost mu jej vydat. Pro závodního lékaře jsou tyto informace nezbytné z hlediska správného posouzení Vaší způsobilosti vykonávat práci. Je ale zároveň vázán mlčenlivostí, stejně jako jiní lékaři, která spočívá v tom, že nesmí nikomu, ani Vašemu zaměstnavateli, sdělovat Váš zdravotní stav. Váš zaměstnavatel by se tedy neměl dozvědět, z jakého důvodu jste byla uznaná práce neschopnou. Lékař pouze konstatuje, zda jste schopna práci vykonávat a tento závěr sděluje zaměstnavateli, bez udání konkrétních důvodů a Vaší dagnózy.

3.3.2015