Ceny plomb u zubaře

Kolik stojí obyčejná plomba a je lékař povinen informovat před úkonem o ceně?

to, které lékařské výkony jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a za jakých podmínek, upravuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. V příloze tohoto zákona jsou uvedeny zdravotní výkony, které se nehradí, nebo se hradí jen za určitých podmínek. Výplň stálého zubu je podle této přílohy hrazena pouze při použití nedózovaného amalgámu, v případě použití samoplymerujícího kompozita (bílé výplně) pouze v rozsahu frontálních zubů včetně špičáků (pouze v přední části chrupu do třetích zubů zprava a zleva). Tento výkon je rovněž součástí vyhlášky, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

Pojištěnec tedy neplatí za obyčejnou amalgámovou výplň, ani za hrazenou bílou výplň na předních zubech. Pokud se však rozhodne pro lepší výplň, musí ji uhradit, a to i včetně provedeného výkonu. Výše platby je v každé ordinaci jiná, informujte se u přímo u lékaře, který by měl mít k dispozici ceník výkonů. V každém případě platí, že lékař by Vám měl předem sdělit cenu za výkon, pokud není zákrok plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

Můžete se také informovat u Vaší zdravotní pojišťovny, zda proplácí i část nadstandardních výkonů např. v rámci preventivních programů nebo formou bonusů.

11.5.2009