Musí zubař nabízet i péče hrazenou z veřejného zdravotního pojištění?

Dobrý den, dovoluji si, obrátit se  na Vás s následujícími dotazy. Chodím již 14 let do soukromé stomatologické ordinace, lékař není smluvním lékařem mé zdravotní pojišťovny (a patrně není smluvně v žádné). Nyní se mi stalo, že za odstranění nervu a vyčištění kanálků, požadoval  částku přes 4.000,- Kč (mělo se jednat o nadstandardní výkon ultrazvukem). Před samotným výkonem, když jsem se uvedenou částku dozvěděla, jsem odmítla zaplatit, na což lékař řekl, že na pojišťovnu nedělá a že ať si nemyslím, že ho na pojišťovnu „přemluvím“. Již delší dobu se potýkám s nedostatkem finančních prostředků a tento vysoký finanční požadavek mě opravdu zaskočil. Zdravotní pojištění si řádně hradím. Může si soukromý stomatolog takový postup vůbec dovolit, když výkon lze provést standardním způsobem a pojišťovna tento výkon dle zákona hradí? Může si vůbec obecně standardní výkony hrazené pojišťovnou jako alternativu k nadstandardním výkonům dovolit pacientovi nenabídnout, dokonce tento standardní výkon v případě zájmu pacienta odmítnou udělat? Co má člověk v mém postavení v takovém případě dělat? Jak postupovat? Děkuji za odpověď.

pokud stomatolog není smluvním lékařem zdravotní pojišťovny, musíte si skutečně každý zákrok uhradit sama  přímo v ambulanci. Proto pacienti, kteří trvají na tom, aby jim byla péče hrazena pojišťovnou, si musí najít takového lékaře, který má smlouvu s jejich pojišťovnou. Pokud nevíte, kde takového lékaře najít, kontaktujte svoji pojišťovnu. Lékař, který nemá smlouvu s Vaší pojišťovnou nebo vůbec s žádnou pojišťovnou, nemá povinnost Vám zajišťovat péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Lékař má ze zákona povinnost informovat pacienta  nejen o rizicích, důsledcích, ale také o možných alternativách k danému zákroku. Zároveň, i když to není výslovně stanoveno, by měl pacienta i předem informovat, kolik bude pacient za službu platit.

Pokud se cítíte nějak dotčena jednáním lékaře, můžete se obrátit se stížností na jeho postup na Českou stomatologickou  komoru.

Omlouváme se za pozdní vyřízení Vašeho dotazu.

17.4.2010