Může lékař požadovat poplatek za aplikaci injekce?

17-tiletá dcera se nechala očkovat proti meningokokovi, vakcínu si vyzvedla a zaplatila v lékárně. Lékař ji injekci aplikoval a požadoval poplatek 100 korun. Teď se půjde očkovat proti chřipce, tak se chci zeptat, jestli mám zaplatit další poplatek a jestli na to má lékař právo? Děkuji.

Marcela

obecně se podle zákona ze zdravotního pojištění nehradí vyšetření a výkony provedené v osobním zájmu a na žádost fyzických osob, jejichž cílem není zachovat nebo zlepšit zdravotní stav pojištěnce.

Očkování je hrazené pojišťovnou jen ve zákonem stanovených případech, například proti chřipce u pojištěnců nad 65 let věku, anebo u stanovených povinných očkování. V případe vaší dcery jde zřejmě o obvyklý postup, kdy se za aplikaci platí, jelikož se výkon provádí na její žádost a nesouvisí s léčbou. Podobný dotaz jsme už zodpovídali zde.

Můžete se však zkusit informovat u vaší pojišťovny, jestli neposkytuje náhodou příspěvky na očkování a jejich aplikaci.

14.11.2011