Může lékař vyžadovat poplatek za vystavení receptu?

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o zodpovězení na můj následující dotaz. Na gynekologii jsem chtěla po sestřičce, aby mi vystavila recept na hormonální antikoncepci s tím, že si ji seženu ve městě mnohem levněji, než za cenu,za kterou ji nabízejí v ordinaci. Chvíli se zdráhala a pak řekla, že musím za vystavení receptu zaplatit 30 Kč. Peníze si vzala, žádný doklad jsem nedostala. Celou dobu na cestě zpět jsem přemýšlela o tom, zda jsem neudělala chybu a recept neměla odmítnout. Moje kolegyně v zaměstnání se s takto nestandartním postupem prý nikdy nesetkaly. Teď i dokonce zvažuji výměnu gynekoložky, jen nevím, kde bych našla nějaký seznam lékařů - gynekologů, kteří jsou ochotni vzít nové pacientky. Mám již 45 roků a je mi jasné, že bez péče v tomto věku si již dovolit nemůžu existovat. Děkuji Vám za vstřícnost při čtení a zaobírání se mým problémem.

Aktualizovaná odpověď k 18.12.2016

Pacient je povinen lékaři hradit regulační poplatky ve výši 90 Kč pouze za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství.

Sestřička vybrala ve Vašem případě regulační poplatek neoprávněně, můžete tedy požádat o navrácení peněz. Pokud byste zvažovala výměnu lékaře a nevíte, kteří lékaři berou nové pacienty, doporučujeme Vám informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny nebo v různých specializovaných internetových vyhledávačích jako například Známý lékař.

Původní odpověď platná k 9.1.2010

nejdříve bychom rádi zodpověděli část dotazu týkající se vystavení dokladu ohledně zaplacení regulačního poplatku. Máte pravdu v tom, že lékař je povinen vystavit tento doklad, ale jak vyplývá z § 11 odst. 1 písm. g) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, pouze v případě, že si pacient takovýto doklad vyžádá. Pokud jste tedy o vydání dokladu nežádala, tak v tomto ohledu k pochybení nedošlo.
Co se týká regulačních poplatků, tak ve Vašem  případě přichází v úvahu regulační poplatek za recept nebo za vyšetření lékařem.

Regulační poplatek za recept se platí při vydání léků na recept v lékárně, ale pouze v případě, že se jedná o přípravek hrazený zdravotní pojišťovnou. V případě antikoncepce se jedná o přípravek nehrazený z veřejného zdravotního pojišťění a poplatek se tedy vůbec neplatí.

Za předepsání receptu lékařem se regulační poplatek také neplatí (máme na mysli především případy, kdy dochází k opakovanému předepisování stejného léku bez vyšetření).

Regulační poplatek u lékaře by přicházel v úvahu pouze v případě, že v souvislosti s vystavením receptu na antikoncepci došlo ke klinickému vyšetření. Jak, dle nás vyplývá z Vašeho dotazu, ke klinickému vyšetření nedošlo. Více se dozvíte v jiném zodpovězeném dotazu.

Je tedy možné, že sestřička vybrala ve Vašem případě regulační poplatek neoprávněně, můžete tedy požádat o navrácení peněz. Pokud by jste zvažovala výměnu lékaře a nevíte, kteří lékaři berou nové pacienty, doporučujeme Vám informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny nebo v různých specializovaných internetových vyhledávačích jako například Známý lékař.

9.1.2010