Nárok na množství plínek při 3 stupni invalidity

Dobrý večer,moje mamka se stará o svého přítele,který má 3 stupeň invalidity a když mu jde k jeho praktické lékařce předepsat recept na plínky,občas se setká s neochotou a připomínkami,tak bychom potřebovaly vědět,na kolik balení,respektive na kolik plínek má nárok?A má nárok ještě na něco?Děkuji vám za brzkou odpověď. Jana

kopretina

množství inkontinenčních plen, pro které má přítel Vaší matky nárok na proplacení zdravotní pojišťovnou, bude záviset na tom, jakým stupněm inkontinence (nikoli invalidity) trpí. Stupeň inkontinence určí ošetřující lékař, který se ale níže uvedenými limity dle svého uvážení řídit nemusí a může předepsat menší, než maximální množství. Pleny mohou být předepsány jak praktickým lékařem, tak i urologem či neurologem.

Pro jednotlivé stupně inkontinence pak platí následující pravidla dle seznamu zdravotnických prostředků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, který je přílohou zákona o veřejném zdravotním pojištění:

• Lehká inkontinence – předepisují se pouze vložky v maximálním množství 150 ks měsíčně za celkovou maximální cenu 450 Kč
  • Střední inkontinence – vložné pleny v maximálním množství 150 ks měsíčně za celkovou maximální cenu 900 Kč
  • Těžká inkontinence – plenkové kalhotky v maximálním množství 150 ks měsíčně za celkovou maximální cenu 1 700 Kč, přičemž při tomto stupni má pacient také nárok na inkontinenční podložky v množství maximálně 30 ks měsíčně

Jednotlivé stupně inkontinence se pak liší zejména intenzitou a příčinami. Lehká inkontinence se vyznačuje únikem moči např. při smíchu či kašli a jedná se o menší množství moči. Střední inkontinence nastává např. při chůzi do schodů, lehká fyzická námaha, přičemž únik moči je již poměrně vysoký. Třetím stupněm je těžká inkontinence, při které uniká moč již při minimální fyzické námaze či trvale bez možnosti kontroly, přičemž únik moči probíhá ve vysokém množství.

S ohledem na Váš problém, tedy neochotu praktické lékařky při předepisování inkontinenčních plen, bychom doporučovali požádat o předepsání plen ošetřujícího urologa či neurologa, nicméně množství předepsaných plen bude vždy záviset na úsudku daného lékaře.

S pozdravem,

12.1.2017