Nárok na sanitku

Moje 90letá maminka je v současné době léčena v xxx nemocnici. Pečovala jsem o ni přechodně na xxx. Po propuštění z nemocnice bude o maminku pečovat moje sestra, která má trvalé bydliště v Praze jako moje maminka. Má maminka nárok na sanitu s doprovodem z xxx do Prahy? Děkuji za odpověď.

odkazujeme na zodpovězený dotaz Kdy mám nárok na sanitku?, ve kterém je blíže rozvedena právní úprava ohledně nároku na dopravu sanitním vozem.

Ve zkratce - zdravotní pojišťovna hradí dopravu pojištěnce v případě, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby. Doprava se hradí na území České republiky do smluvního zdravotního zařízení, ze smluvního zdravotního zařízení do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče. Je -li ošetřujícím lékařem indikován doprovod pojištěnce, hradí zdravotní pojišťovna, která hradí dopravu pojištěnce, i dopravu doprovázející osoby, a to ve stejném rozsahu jako dopravu pojištěnce.

Záleží tedy na ošetřujícím lékaři, zda usoudí, že zdravotní stav Vaší maminky vyžaduje převoz sanitkou. V případě, že lékař nárok na sanitku neuzná, můžete si sanitku zajistit sami, ale budete si ji muset zaplatit.

Pokud se domníváte, že lékař Vám bezdůvodně neuznal nárok na dopravu sanitkou, přestože by na něj Vaše maminka z důvodu zdravotního stavu měla mít nárok, můžete se obrátit se stížností na vedení zdravotnického zařízení, případně pojišťovnu.

18.8.2009