Platba za prohlédnutí rentgenu?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má zubař právo požadovat 100kč za pouhé prohlédnutí rentgenu, který byl proveden na jeho žádost? Navíc, 50 kč za cd jsme již zaplatila.

Jana

zubař, ani žádný jiný lékařnemá právo po Vás žádat poplatek za pouhé prohlédnutí rentgenového snímku. Rentgenový snímek je součástí Vaší zdravotnické dokumentace a Vy máte právo do ní kdykoliv na svoji žádost nahlížet, a to bezplatně. V případě, že by Vám v tom lékař bránil, dopouští se správního deliktu, za který mu v tomto případě hrozí pokuta až  500 000 Kč.

Pokud jste si vyžádala opis ze zdravotní dokumentace (v tomto případě kopii rentgenového snímku na CD) má lékař právo po Vás požadovat úhradu za náklady s tím spojené. Platba 50 Kč jako náklad za pořízení CD, se tedy jeví jako adekvátní. To se samozřejmě týká kopie, kterou vy si osobně vyžádáte. Lékař by po Vás neměl požadovat platbu za CD se snímkem pořízenou pro jeho vlastní potřebu.

5.6.2013