Platba za zubní protézu

Můžete mi prosím sdělit, kolik bych měl zaplatit za částečnou zubní protézu? Jedná se o čtyři přední horní zuby. Již jednou jsem měl, je to asi tři roky a vůbec jsem je nemohl používat a nyní mi zubař řekl, že mi udělá jiné a chce 1200,-Kč a to hned jak k němu poprvé půjdu. Zajímalo by mě, jestli má právo brát peníze dříve než je protéza hotová a nechce se mi platit dřív než je vůbec uvidím a bojím se, že mi zase k ničemu nebudou. Také bych chtěl vědět zda mám právo na potvrzení o platbě a zda bych po třech letech neměl nárok na bezplatnou protézu. Děkuji

jako právníci nejsme schopni posoudit, jaká zubní protéza je pro Vás nejvhodnější a proto ani nemůžeme odhadnout její cenu. Podle přílohy k zákonu o veřejném zdravotním pojištění ale zdravotní pojišťovna hradí jednou za tři roky snímatelné částečné nebo celkové náhrady. Ale je možné, že jste se dohodl s lékařem na poskytnutí nadstandardní péče, kterou pojišťovna nehradí a proto po Vás lékař vyžadoval úhradu. Na podrobnosti se můžete zeptat lékaře, který má povinnost Vám vše vysvětlit. Pro bližší podrobnosti se můžete dotázat také na infolince Vaší zdravotní pojišťovny (telefonní číslo na infolinku VZP je 844 117 777).

Co se zhotovení náhrady týká, jde o zhotovení věci na zakázku, což je jeden z druhů smlouvy o dílo upravený občanským zákoníkem. Podle jeho ustanovení má lékař povinnost vydat pacientovi písemné potvrzení o převzetí objednávky v případě, že nedojde ke zhotovení díla na počkání. Potvrzení musí obsahovat označení předmětu díla, a dále jeho rozsah, jakost, cenu za provedení díla a dobu jeho zhotovení.

Cena se obecně platí až po skončení díla, ale záleží na dohodě stran. Pokud zhotovení díla vyžaduje větších nákladů, může zhotovitel požadovat přiměřené zálohy. Tak je to i v případě vyhotovení náhrady. Lékař tedy může požadovat cenu již předem. Pokud s platbou předem nebudete souhlasit, můžete se s lékařem pokusit dohodnout na pozdější platbě.

Pokud by zhotovená protéza byla vadná, můžete ji samozřejmě u lékaře reklamovat, a to ve lhůtě šesti měsíců ode dne převzetí věci.

Další podrobnosti najdete v již zodpovězených dotazech, například: Úhrada zubní protézy VZP, Reklamace třikrát vypadlé zubní náhrady, Záruční doba při reklamaci zubní náhrady  a Odmítnout platbu za výkon.

26.3.2010