Pokuta za nedodržení termínu u stomatologa

Může stomatolog, který má smlouvy se zdravotními pojišťovnami vybírat pokuty za to, když se pacient zapomene dostavit v objednaném termínu? Děkuji.

lékař, který poskytuje péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění je oprávněn vybírat pouze poplatky, které jsou stanoveny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění a ten žádné „pokuty“ za nedostavení se v objednaném termínu nezná. Přesto je tato otázka poněkud problematická.

Váš stomatolog by mohl namítnout, že se v tomto případě nejedná o úhradu za zdravotní péči, ale o úhradu za nedodržení termínu a tím vzniklé škody formou ztráty na výdělku. Na druhou stranu byste měla být předem informována o požadavku Vašeho lékaře, že nedodržování smluvených termínu bude postihovat „pokutami“ a s těmito podmínkami předem souhlasit a to nejlépe písemnou formou. V opačném případě by, dle našeho názoru, měl stomatolog malou šanci takovou „pokutu“ úspěšně vymáhat. Obdobný dotaz, kde se touto situací zabýváme hlouběji naleznete například zde.

10.2.2010