Poplatek na pohotovosti dvakrát v rámci jednoho dne

Syn (22) je po studiu nezaměstnaný a je veden na úřadu práce. Je tedy bez jakéhokoliv příjmu. V neděli měl velké bolesti v podbřišku, a proto jel na pohotovost do Vojenské nemocnice. Zaplatil 90 Kč a dostal recept na bolest (Algifen). Za 4 hodiny se bolest stupňovala a tak po poradě na čísle 155 se vrátil do stejné nemocnice. Ta po něm vyžadovala poplatek 90 Kč opětovně. Jednala správně? Mohl by syn požadovat vrácení poplatku u VZP, když je bez příjmu?

i když na první pohled není věc jednoznačná, podle našeho názoru Váš syn neměl platit dvakrát. Poplatek 90 Kč se totiž vybírá za pohotovostní službu, což znamená, že pacient uhradí jedenkrát 90 Kč v rámci jednoho zdravotnického zařízení a není rozhodující, zda mu bude poskytnuto jedno nebo více klinických vyšetření, či zda je např. pouze aplikována injekce.

Syn by měl požadovat vrácení poplatku po zdravotnickém zařízení, které jej neoprávněně vybralo, nikoliv po pojišťovně. V případě, že tak neučiní, je možné podat stížnost ke své zdravotní pojišťovně.

1.2.2010