Poplatky při nedobrovolné hospitalizaci

Dobrý den, byl jsem nedobrovolně hospitalizován v psychiatrické léčebně. Jak je to s placením regulačních poplatků?

v případě nedobrovolné hospitalizace může v souvislosti s placením nastat několik různých situací, na kterých bude záležet, jestli poplatky placeny budou nebo ne:

• Zákon stanovuje, že pokud nedobrovolnou hospitalizaci schválil soud, regulační poplatky se neplatí.
  • Jestliže by však pominuly důvody nedobrovolné hospitalizace a vy byste byl z léčebny propuštěn ještě před rozhodnutím soudu, musel byste regulační poplatek zaplatit. Kdyby soud následně doručil léčebně usnesení, které potvrzuje zákonnost Vaší hospitalizace, poplatek by Vám léčebna vrátila.
  • K placení poplatků by došlo také tehdy, pokud byste s hospitalizací začal souhlasit a nedobrovolná hospitalizace by se tak změnila na hospitalizaci dobrovolnou.

11.12.2009