Poplatky v těhotenství

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké poplatky bych měla hradit v poradně pro těhotné, kam musím docházet na častější kontroly z důvodu rizikového těhotenství. Při první návštěvě jsem platila poplatek 30,- Kč za návštěvu + dalších 30,- Kč za vyšetřevací zrcadlo. Na další vyšetření a odběry jdu opět za týden. Rovněž předpokládám, že bude nutné provést častější ultrazvuk apod. Dále bych ráda věděla, jestli se v případě hospitalizace v nemocnici (udržení těhotenství) hradí poplatek 60,- Kč. Děkuji.

v minulosti jsme zodpověděli dotazy, které se týkají i Vámi položeného dotazu - o regulačních poplatcích v těhotenství a o volbě gynekologických vyšetřovacích zrcadel.

Regulační poplatky upravuje zákon č. 47/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Dispenzární péče (soustavná odborná péče), kterou poskytuje gynekolog a porodník těhotným ženám, je osvobozena od regulačních poplatků ode dne zjištění těhotenství. Osvobození se však týká pouze ambulantní péče, nikoliv ústavní péče, kdy je žena hospitalizována. Ambulantní péče je zcela osvobozena od poplatků bez ohledu na to, zda žena dochází kvůli rizikovému těhotenství častěji na kontroly a vyšetření. Pokud již při první návštěvě bylo těhotenství potvrzeno, neměla jste regulační poplatek platit.

Jednorázová vyšetřovací zrcadla jsou nadstandard, který není hrazen zdravotní pojišťovnou a musíte si jej uhradit sama. Pokud nemáte o nadstandardní zrcadla zájem, měl by Vás lékař vyšetřit obyčejnými kovovými zrcadly, která jsou jako součást vyšetření hrazena pojišťovnou. O tom jste měla být lékařem poučena. Pokud jste však neměla na výběr a byla jste nucena zaplatit za nadstandardní zrcadla, můžete proti takovému postupu lékaře podat stížnost.

3.7.2009