Poplatky za administrativní práce u gynekologa

Dobrý den, jsem těhotná a při každé návštěvě u gynekologa platím 30kč. Prý to není běžný poplatek, ale hrazení administrativní práce. Děkuji za odpověď.

pokud má lékař smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou a vykonává praxi na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění, není oprávněn vybírat od pojištěnce jakékoli úhrady nad rámec zákona. Smí vybírat jen regulační poplatky v zákonné výši a v zákonem stanovených případech. U prohlídek souvisejících s těhotenstvím se ale regulační poplatky neplatí.

Doporučujeme Vám o těchto poplatcích si s Vaším lékařem promluvit a snažit se věc řešit nejprve domluvou. Můžete jej upozornit na nezákonnost jejich vybírání a požadovat vybrané peníze nazpět. Jestliže Váš lékař nebude ochoten Vám peníze vydat, lze je případně vymáhat i soudní cestou, nejlépe za pomoci advokáta.

Na jednání lékaře můžete podat stížnost své zdravotní pojišťovně nebo na Českou lékařskou komoru. Více o stížnostech se dozvíte v sekci Postup při nespokojenosti pacienta.

Jednání lékaře pravděpodobně bude také možné postihnout. Je možné, že se svým chováním lékař dopustil přestupku proti majetku podle § 50 zákona o přestupcích. Tento přestupek projednává obec nebo přestupková komise zřízená obcí pachateli hrozí pokuta do 15.000 Kč. Mohlo se také jednat o neoprávněné vybírání regulačních poplatků, za které může uložit zdravotní pojišťovna pokutu až 50.000 Kč. Pokud však tyto poplatky lékař vyžadoval od mnoha pacientů a obohatil se ve větším rozsahu, mohl se dokonce dopustit i trestného činu.

Pokud jste ve svého lékaře ztratila důvěru, doporučujeme také zvážit možnost změny lékaře. Tuto možnost máte jednou za 3 měsíce. Pokud chcete zůstat nadále v péči tohoto lékaře, zkuste jej požádat, zda by bylo možné, aby Vás příště na opomenutí návštěvy telefonicky upozornil.

11.2.2010