Rodiče mají hradit léčbu syna, který se přiotrávil léky

Dobrý den, mám 17 let starého syna, který z experimentu požil tablety. Nikdy v minulosti to neudělal, netušil, že by ho to mohlo ohrozit na životě, ale bohužel si jich vzal tolik, že musel být hospitalizován. Teď nám nemocnice sdělila, že budeme platit léčení. A já se ptám, proč si platím, tak vysoké zdravotní pojištění, když pojišťovna není schopna zaplatit chlapcovu nedbalost a hloupost, a jiní, co si ani neplatí pojištění a schválně se sebepoškozují, neplatí nic. To abych se bála, aby mé děti nespadli např. ani ze stromu, protože tam neměli co dělat. Poraďte, co mám dělat. Díky

podle právních předpisů by po Vás úhradu nemohla chtít nemocnice, ale případně zdravotní pojišťovna. Ta by mohla svůj nárok opřít o ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění: "Příslušná zdravotní pojišťovna má vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání této třetí osoby vůči pojištěnci".

Kromě toho v odstavci 2 téhož ustanovení se uvádí: "Pro účely náhrady nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění jsou zdravotní zařízení povinna oznámit příslušné zdravotní pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví osob, kterým poskytla zdravotní péči, pokud mají důvodné podezření, že úraz nebo jiné poškození zdraví byly způsobeny jednáním právnické nebo fyzické osoby".

V tomto případě by musel být splněn předpoklad zaviněného protiprávního jednání ze strany třetí osoby (v tomto případě Vás jako rodičů). Stejně tak u ohlašovací povinnosti zdravotního zařízení je nutno splnit několik předpokladů, musí se jednat o důvodné podezření. Zdravotnické zařízení tedy muselo mít konkrétní „důvod“, proč se domnívalo, že k poškození zdraví došlo v důsledku Vašeho jednání. Dále pak musí dojít k jednání třetí osoby, což by znamenalo, že byste léky synovi Vy přímo podali , nebo mu je opatřili, nebo minimálně o požívání léků věděli. Určitou roli by zde hrála i rozumová a volní vyspělost Vašeho syna, který je téměř zletilý, a do velké míry odpovědný za své činy.

Otázky tedy zní:

1. Překročilo zdravotnické zařízení svoje pravomoci, když poskytlo Vaše osobní údaje pojišťovně? Byly splněny podmínky zákona pro toto oznámení?
  2. Má pojišťovna právo na úhradu péče od rodičů? Byly splněny podmínky zákona pro náhradu těchto nákladů?

Pokud se domníváte, že zdravotnické zařízení sdělilo osobní údaje pojišťovně neoprávněně, můžete podat stížnost k vedoucímu zdravotnického zařízení a žádat po něm vysvětlení. Pokud s vyřízením a odůvodněním nebudete spokojeni, můžete podat podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Pokud jste přesvědčeni, že pojišťovna nemá právo po Vás chtít úhradu za péči, měli byste pojišťovnu kontaktovat a vysvětlit situaci. Můžete například popsat rodinnou situaci v případě, že je bezproblémová, vylíčit skutečnosti, které prokazují řádnou péči o Vašeho syna, zájem na školním prospěchu, zdravé rodinné prostředí apod. Můžete uvést důvody, proč jste užití léků Vaším synem nezavinili a nemohli tomu zabránit, a poukázat rovněž na jeho věk. V případě, že pojišťovna i přes Vaše sdělení bude od Vás požadovat úhradu, mohlo by dojít až k soudnímu řízení, pokud by zdravotní pojišťovna podala žalobu.

Chtěli bychom Vás informovat o existenci Rozhodčího soudu pro řešení úhradových sporů v oblasti zdravotního pojištění, o němž v nedávné době vydalo Ministerstvo zdravotnictví tiskovou zprávu. Můžete případně pojišťovně navrhnout, aby Vaši věc řešil tento rozhodčí soud, řízení by tak mohlo být rychlejší a méně nákladné.

14.9.2009