Testy na přenosné choroby

Dobrý den, může mi doktor odmítnout na vernologii udělat test na kapavku? Chtěla jsem si nechat udělat testy na pohlavni nemoci, kde figurovala i kapavka. A doktor mi ho odmítnul udělat zdarma. Prostě po mě chtěl peníze, že když nejsem promiskuitní, tak mi test zdarma neudělá. Přitom tam, kde jsem byla mají na webových stránkach, že maí uzavřené smlouvy se všemy zdravotními pojišťovnami.  S sebou jsem neměla 2000 tisíce, které po mě chtěl.
Chtěla jsem i testy na syfilis, HIV, žloutenky, atd.
Test mi tam dělali na kapavku před rokem když jsem měla urologické potíže. Byl negativní.Ten jsem neplatila.
Chtěla jsem si je po roce jen zopakovat plus další testy na nemoci.
Přitom jsem někde četla na netu, že pokud pacient požádá o test na kapavku, tak mu jej lékař musí udělat. Údajně je na to nějaky zákon? Panu doktoru vadilo, že si chci jako prevenci nechat udělat testy.
Jsem byla z toho v šoku, když po mě chtěl peníze.
Děkuji.

černy

dobrým krokem by také bylo zeptat se ve Vaší zdravotní pojišťovně, zda testy, které chcete podstoupit pojišťovna hradí a s tímto vyjádřením pak přijít do zdravotnického zařízení. Některé úkony totiž hradí pojišťovna, jen pokud Vám je předepíše lékař, jiné jsou hrazené jen po schválení revizního lékaře pojišťovny.

Z toho, co jsme zjistili, testy prováděné ze zdravotní indikace proplácí pojišťovna. Vámi popisovaná situace je tedy podle práva v pořádku. Pojišťovny zdůvodňují placení testů tím, že samy o sobě neslouží jako prevence. K testům na HIV - tyto lze provést jako hrazené vaší zdravotní pojišťovnou, pokud zažádáte svého praktického lékaře, který vám provede odběr krve a následně ji zašle na testy. Pokud máte důvěru ve svého praktického lékaře, lze situaci řešit i takto.

5.5.2014