Úhrada za hospitalizaci dítěte a jeho matky - je oprávněná?

Zaplacení poplatku za pobyt v nemocnici, v nemocnici na dětském oddělení byl hospitalizovaný můj syn starý 6 měsíců a já byla v nemocnici s ním. Syn byl na jednotce intenzivní péče a já byla na normálním pokoji (myslím tím, že jsem byla na pokoji s jinou maminkou a jejím dítětem) a na JIP jsem docházela a celý den se o něj starala. Za hospitalizaci jsem platila za den 200 Kč je to správně?

omlouváme se za pozdní odpověď, Váš dotaz omylem nebyl zveřejněn. Nemocnice nejspíše ve Vašem případě nepostupovala správně. Pokud jste byla přijata s dítětem jako doprovod, tak sice úhradu za služby (stravování, ubytování) za Vás hradí zdravotní pojišťovna dítěte, ale na druhou stranu Vám vzniká povinnost hradit regulační poplatky. Ty činí 60 Kč za den na osobu, tedy za Vás i Vaše dítě. Nerozumíme však tomu, proč jste platila za den úhradu ve výši 200 Kč.

V takovém případě je dobré to řešit přímo s personálem a zeptat se, na základě čeho (jakého předpisu) máte poplatek hradit. Pokud se domníváte, že jste platila neoprávněně, požádejte nemocnici o vrácení peněz. Pokud tak ale neučiní, můžete se podle svého uvážení obrátit na soud.

31.3.2010