Žiji ve Španělsku, ale chci rodit v Česku

Dobrý den, potřebovala bych vědět, jestli je v mém případě možný porod v ČR. Žiji ve Španělsku, kde také pracuji a platím zdravotní pojištění a mám evropskou kartičku zdravotní pojišťovny. V ČR mám stále trvalý pobyt. Musela bych za porod platit? Mockrát Vám děkuji za odpověď.

mistery

bohužel si budete muset za porod v Česku zaplatit, přičemž by vás měl stát okolo 9 tisíc korun. Je to proto, že mít souběžně více pojištění v EU zákony neumožňují, tudíž jste pojištěná ve Španělsku, ale v ČR nikoli.

Co se týče evropského průkazu zdravotního pojištění - pojišťovna většinou proplácí neplánované zákroky. Pokud byste se rozhodla vycestovat do Česka přímo za porodem, pojišťovna by vám ho pravděpodobně neproplatila.

Bylo by možné uvažovat i o přihlášení se ke zdravotnímu pojištění v ČR na dobu, kdy zde budete pobývat. V takovém případě by za Vás náklady s porodem uhradila zdravotní pojišťovna v ČR.

Více informací si můžete najít v našich odpovědích na předchozí podobné dotazy například zde nebo zde.

21.11.2011