Lékař odmítá léčit pacienta

Dobrý den, rád bych věděl, co dělat, když psychiatr v místě bydliště, který navrhl PID, který byl schválen, oznámil, že nebude pacienta léčit a plno let se neozval. Pravil, že si máme někoho nalézt sami. To jsme se snažili, v nejbližší léčebně jsme byli odmítnuti a to opakovaně, prý má chodit někam na ambulanci a nazdar. Pacient byl nechán roky ve stavu depresí, museli jsme mu vařit, neměl žádné léky, ztratil možnost návratu do profese, nebyl schopen dalšího vzdělávání se, přišel o příjmy a nejhorší je zničené zdraví a újma na osobnosti. Kontaktovali jsme asi pět odborníků, všichni sdělili, že se má vrátit ke svému spádovému lékaři, který ho ovšem odmítal vzít! Jen jeden z těch pěti svolil k nepravidelným sezením, ale nemedikoval a nezajímal se o nic, že náš příbuzný stěží za ním dojede a pak zase spí, leží a nic roky nedělá. Naopak, tento psychiatr sdělil, že si pacient za vše může sám a málo se snaží, je vše jeho odpovědnost. Ačkoliv byla stanovena odborně před pěti lety těžká deprese a dekompenzace do psychózy. Pět let bez léků, bez pravidelné léčby, když náš příbuzný šel ještě na těžkou operaci, psychiatr řekl, že nemá za ním jezdit a vyprávěl mu v sezení o sobě a svých problémech finančního a osobního rázu. Psali jsme na Ministerstvo a Svazu pacientů, žádná odpověď. Nedostalo se mu ničeho a roky trpí, což ovlivňuje jeho zdraví a nyní už se do společnosti nezačlení a nikoho to nezajímá! Je to inženýr a vysokoškolák. Všude se píše, že deprese je porucha vůle a že se sám člověk z ní nedostane, tak proč ho lékař viní? To se člověk v PID nechává i v závažných operacích sám několik let? On se nikde nedovolá, není schopen sepsat stížnost, tak co s tím?

lékař je povinen přijmout pacienta do péče, jestliže má smlouvu s jeho zdravotní pojišťovnou. Výjimkou z této povinnosti je pouze situace, kdy přijetí nového pacienta neumožňuje pracovní vytížení lékaře. Pokud jej odmítne přijmout, musí mu o tom vystavit písemné potvrzení. V případě nesouhlasu s takovým odmítnutím je možné podat stížnost a to nejlépe na zdravotní pojišťovnu pacienta.

Pokud Vašeho příbuzného lékař, který navrhl PID, odmítá léčit, můžete se, jak jste to ostatně již učinili, pokusit najít jiného psychiatra. Ten jej může odmítnout také jen z kapacitních důvodů a má také povinnost vydat o tom písemné potvrzení. Pokud tak Vámi oslovení lékaři neučinili, lze rovněž proti nim podat stížnost. Stížnost lze také podat na nevhodné chování (nezájem, urážlivé chování) druhého lékaře.

Jestliže pacient není schopen stížnost sepsat sám, je možné, abyste takovou stížnost sepsali vy, jestliže podepíše plnou moc.

9.3.2010