Lékař odmítá vytrhnout zub

Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na vlastní žádost a zodpovědnost si nechat u zubaře vytrhnout zub. Lékař odmítá, zub mi dělá potíže již dlouhodobě. Mám paradontální chobot - zánět dásně, způsobené neodborným ošetřením jiné lékařky. Ta mi vrtala starou plombu, nechala mi zbytek staré plomby pod vložkou, také nechala kaz a přetáhla vložku, takže způsobila zánět dásní mezi 6. a 7. stoličkou. Sedmou stoličku chci vytrhnout. Nemám již nerv, vytrhli ho na pohotovosti, dali novou vložku. Stále přetrvává zánět dásní, podstupuji opakované výplachy s chlorhexidinem, čištění. Bolest už je vleklá, neúnosná. Mám dvě děti, málo spím a zub již nechci. Mezi 6. a 7. je velká mezera, kde se mi stále dostává jídlo, čistím nití, atd. Děkuji za odpověď.

základním principem je ve zdravotnickém právu je autonomie pacienta, který sám rozhoduje o svém zdraví. Zubní lékař k jakémukoliv zákroku potřebuje souhlas pacienta. Aby pacient mohl udělit lékaři souhlas se zákrokem, je nutné, aby měl dostatek informací, lékař jej tedy musí poučit o tom, jaký zákrok chce provést, jaká jsou jeho rizika, možné alternativy, jeho výhody či nevýhody, prognózy.

Na druhou stranu však lékař nemůže provést každý zákrok, který pacient žádá. Lékař je osobně odpovědný za zdravotní péči, kterou poskytuje, své povolání musí vykonávat poctivě a svědomitě. Zdravotní péče musí být poskytována v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy. Lékař musí postupovat tak, aby došlo ke zlepšení nebo zachování zdravotního stavu. Znamená to, že při léčbě musí lékař postupovat podle určitých standardů, je odpovědný za volbu a průběh léčby, měl by také rozhodovat, který zákrok (léčebný postup) je pro pacienta vhodný a který ne.

Neznamená to automaticky, že lékař bez dalšího odmítne zákrok, který po něm požadujete. Povinností lékaře je brát pacienta jako rovnocenného partnera, který  je zodpovědný za své vlastní zdraví. Lékař by měl vyslechnout vaše problémy a snažit se je vyřešit. V případě, že usoudí, že zákrok není možné provést, měl by vám srozumitelně vysvětlit důvody a nabídnout vám jiná možná řešení.

Pokud trváte na vytržení zubu, ale lékař Vám z nějakého důvodu odmítá vyhovět, můžete se zkusit obrátit na jiného lékaře, který možná bude mít na léčbu jiný názor. Máte právo změnit lékaře jednou za 3 měsíce. Více informací o tom, jak přejít k jinému lékaři se dozvíte např. v zodpovězeném dotazu z 30.3.2009.

10.4.2009