Mám právo na přítomnost svého manžela při lékařské návštěvě?

Dobrý den, můžete mi, prosím, odpovědět na jednu otázku. Pokud si výslovně přeji při jakékoli návštěvě lékaře mít s sebou manžela, může mi toto lékař odmítnout? Děkuji za odpověď.

platné právní předpisy otázku přítomnosti manžela ani jiné blízké osoby během vyšetření nijak neupravují, záleží tedy zřejmě jen na domluvě s lékařem. Právo na přítomnost manžela během návštěvy lékaře Vám tedy z právních předpisů přímo nevyplývá.

Na druhou stranu má každý člověk určitá osobnostní práva, právo rozhodovat o své osobě, o svém soukromém a rodinném životě, právo na zachování lidské důstojnosti. Rovněž má výslovně každý pacient ze zákona právo určit osobu, která má být informována o jeho zdravotním stavu. Pokud tedy pacient trvá na přítomnosti blízké osoby, je to možné chápat tak, že zároveň během návštěvy u lékaře a své přítomnosti dochází právě k informování této zvolené osoby v souladu se zákonem. Pokud by lékař bezdůvodně tuto přítomnost odmítl, mohlo by to být zásahem do osobnostních práv.

Povinnosti lékaře upravuje také Etický kodex České lékařské komory, který sice není právně vynutitelný, ale je závazný pro členy komory. V kodexu se například uvádí, že je lékař povinen respektovat v co největší možné míře vůli nemocného, chovat se k němu korektně, s pochopením a trpělivostí atd.

Pokud Vám lékař nevyhoví a podle Vašeho názoru to zasáhne do Vašich práv, je možné podat stížnost k České lékařské komoře. Lepší varianta nejspíš bude v takovém případě zvolit si jiného lékaře, který Vašemu přání vyhoví.

2.12.2009