Mohu své léky v nemocnici dál užívat?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se silnými léky - opiáty, které si donesu do nemocnice. Můžu je nadále užívat, nebo je musím odevzdat? Je možné, abych je dostávala nadále, nebo lékaři změní moji dosavadní léčbu? Děkuji za odpověď.

během hospitalizace je nemocnice odpovědná za léčbu pacientů, tedy i podání veškerých léků. Těmito léky se myslí i ty, které si pacient přinese s sebou a užívá je dlouhodobě. Přehled o užívaných lécích je pro lékaře nezbytný, protože tyto léky se mohou někdy navzájem negativně ovlivňovat s léčbou při hospitalizaci.

Záleží tedy hlavně na posouzení ošetřujícího lékaře, zda je vhodné, abyste nadále užívala tyto léky, nebo zda pro Vás bude vhodnější léčba jinými léky. Bude nejspíš záležet na charakteru léků, onemocnění, zdravotního stavu pacienta a mnoha jiných okolnostech. O tom se poraďte se svým lékařem, který by Vám měl všechno vysvětlit, případně nabídnout možné varianty řešení, pokud existují.

I když budete moci nadále své léky užívat, nemocnice většinou trvají na tom, aby pacient léky odevzdal a aby mu je podávali zdravotníci. Důvodem je kontrola léčby, ale i nebezpečí záměny léků s jinými pacienty, případně jiné důvody. Pacient má by měl  poskytnout součinnost při léčbě a dodržovat stanovený léčebný režim.

Podobný dotaz už jsme zodpověděli v minulosti - Vlastní léky v nemocnici.

22.10.2009