Nárok na sanitku z nemocnice v případě propuštění na základě negativního reverzu

Jsem postižen gen. aterosklerozou, po transplanzaci stehenní tepny v LDK (1/11). Nemohu téměř chodit, jsem odkázán na vozík a franc. hole, klasifikován jako ZTP a veřejná doprava pro mne nepřichází v úvahu, pouze auto s vyšším sezením a ind. péčí. Dne 11.11. jsem byl odvezen do ONP, kde byl klasifikován kardiogenní edém plic, resp. infarkt a byl jsem umístěn na JIP. Již 12.11.příslušné bolesti po léčbě zmizely a 14.11. jsem zjistil, že mi díky ležení a nemožnosti pohybu začínají opět tuhnout a bolet nohy, které jsem předtím pracně 10 měsíců rozcvičoval, abych mohl vstát z lůžka. Bolesti v nohou se stále zhoršovaly a 18.11. jsem byl přeložen na běžné lůžkové oddělení s tím, že se čeká na termín provedení koronografie v IKEMU. Požádal jsem tedy o propuštění do domácího ošetřování, abych mohl pokračovat v rehabilitaci nohou, neboť mám zajištěnu domácí péči na lepší úrovni než v nemocnici, samozřejmě s výjímkou přístrojových intervencí, což jsem se rozhodl riskovat. Bylo mi sděleno, že v takovém případě nemám nárok na sanitku a musím si zajistit dopravu vlastními silami a s dokumentací musím počkat, až na to bude mít OL čas. Naštěstí jsem sehnal známého, který pro mne v 18 hod přijel a odvezl mne domů. Na místě jsem zanechal ručně psaný revers a poté prožil 3 krásné dny v domácím prostředí. Díky mailové korespondenci s přednostou odd. mi byl stanoven termín v IKEM na 23.11. a příprava v ONP od 22. 11, kam jsem se dostavil sanitkou předepsanou ObvL. Zákrok v IKEM poběhl bez problémů, byla mi indikována konzervativní léčba a subjektivně jsem se cítil dobře. Dne 25.11. jsem z důvodů již uvedených opět požádal o propuštění do DO. Opět mi bylo sděleno, že si musím odvoz zajistit sám, což se mi podařilo až 26.11., kdy jsem také domů odjel vč. podpisu reverzu a obdržení lék. zprávy. Domnívám se, že mi byla sanitka v každém případě sanitku zajistit byť třeba s tím, že bych si cestu domů zaplatil. Nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.

skeptik

dle znění zákona o veřejném zdravotním pojištění má pacient nárok na hrazenou dobravu vozidlem dopravní lékařské sluzby, pokud tuto dopravu indikuje ošetřující lékař. Ten tak učiní, pokud, dle jeho názoru, není možné realizovat dopravu pacienta jiným způsobem. Pokud vám tuto dopravu lékař neindikoval, můžete si samozřejmě dopravu sanitkou zajistit a zaplatit sám. V tomto případě však již zdravotnické zažízení nemá povinnost vám tuto dopravu zajistit, tedy pokud se takto rozhodnete, musíte si ji skutečně zajistit sám.

10.1.2012