Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nesouhlasím s některými vyšetřeními při zaměstnanecké preventivní prohlídce

Dobrý den, vyhledávám lékaře většinou jen při problémech. Jak mohu argumentovat, nesouhlasím-li s preventivní prohlídkou, na kterou mne posílá zaměstnavatel? Případně při změně zaměstnání mohu si vůbec dovolit nějak se příčit vstupní zdravotní prohlídce? Nebráním se samozřejmě zjištění svého stavu dotazem ani návštěvě závodního lékaře, zásadně ale nesouhlasím se zákroky: vyšetření konečníku, posílání na mamograf, odběry krve, výtěry apod. Mám právo vůbec nějak odmítnout? Případně vzít na svou zodpovědnost případné zhoršení svého zdravotního stavu? Jsem zdravá a tyto prohlídky prostě absolvovat nechci a nehodlám. Je zaměstnavatel "kryt" potom takovýmto případným vyjádřením nového zaměstnance, když od něj nemá přesný výsledek stanovené preventivní prohlídky? Poradíte? Mockrát děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

obsah preventivních prohlídek u pracovního lékaře (závodního lékaře) není bohužel upraven přímo v právních předpisech, lékaři se tak pravděpodobně v praxi řídí také vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 56/1997 Sb., kterou se stanoví obsah a časové rozmezí preventivních prohlídek. Právě v této vyhlášce jsou upravena vyšetření jako vyšetření konečníku či mamografický screening. Tato vyhláška se však vztahuje výhradně na preventivní prohlídky u praktického lékaře, které jsou hrazené zdravotní pojišťovnou, nevztahuje se na činnost pracovního lékaře.

Na stránkách Společnosti pracovního lékařství, v sekci dokumenty, můžete nalézt návrh vyhlášky o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, která pracovním lékařům může sloužit jako určité vodítko. Podle tohoto návrhu by obsahem každé pracovně lékařské prohlídky mělo být

  • rozbor údajů o dosavadním vývoji zdravotního stavu a dosud prodělaných onemocněních s cíleným zaměřením zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní způsobilost k práci nebo ke službě,
  • komplexní fyzikální vyšetření včetně orientačního vyšetření sluchu, zraku, kůže a orientačního neurologického vyšetření, s důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů a systémů, které budou zatěžovány v práci nebo ve službě a
  • základní chemické vyšetření moči.

Preventivní prohlídka u závodního lékaře má sloužit posouzení zdravotní způsobilosti k práci, kterou vykonáváte. K odbornému posouzení je totiž nutné znát nejen zdravotní stav zaměstnance, ale současně i zdravotní nároky jeho konkrétní práce. Jsou-li požadavky závodního lékaře dle Vašeho názoru nepřiměřené povaze práce, kterou vykonáváte, můžete jako argument použít právě zmíněný návrh vyhlášky jakožto doporučení odborné společnosti. Podle našeho názoru je možné vyšetření nesouvisející s vykonávanou prací odmítnout.

Na Vaši otázku, zda můžete odmítnout vstupní lékařskou prohlídku, není jednoznačná odpověď. Zákon o péči o zdraví lidu v ustanovení § 40 stanoví, že "organizace jsou povinny zajistit pro své zaměstnance závodní preventivní péči. Bližší podmínky poskytování závodní preventivní péče stanoví ministerstvo zdravotnictví vyhláškou." Odpovídající právní úprava závodní lékařské péče však nebyla dosud přijata, a to ani po vstupu ČR do EU. I proto ještě chybí vyhláška upravující obsah závodních preventivních prohlídek.

Podle § 103 odst. 1 písm. d) zákoníku práce je zaměstnavatel povinen "sdělit zaměstnancům, které zařízení závodní preventivní péče jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit, umožnit zaměstnancům podrobit se těmto očkováním, prohlídkám a vyšetřením v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví." Každému zaměstnavateli je tak stanovena povinnost zajistit pro zaměstnance pracovnělékařskou péči. Není-li možná přímo v závodě, je zajištěna smluvním lékařem. Tomu odpovídá i povinnost uchazeče o zaměstnání absolvovat vstupní lékařskou prohlídku a je-li do zaměstnání přijat, i následné preventivní prohlídky. Je zde kladen důraz na ochranu zdraví zaměstnanců. Cílem vstupní prohlídky je zajistit, aby k výkonu práce nebyl zařazen zaměstnanec, u kterého výkon této práce povede ke zhoršení zdravotního stavu nebo v souvislosti s jeho zdravotním stavem k poškození zdraví jiných osob. Proto se vstupní prohlídka provádí lékařem, který je obeznámen se zdravotními a bezpečnostními riziky v souvislosti s vykonávanou prací.

Pokud se jedná o práci nerizikovou, je možné, že zaměstnavatel nebude trvat ani na vstupní prohlídce, ani na dalších periodických prohlídkách. Pokud však zaměstnavatel tyto prohlídky vyžaduje, je nutné je absolvovat. Při odmítnutí vstupní prohlídky byste totiž nemusela být z tohoto důvodu na místo vůbec přijata, při odmítnutí periodických prohlídek by to zase mohlo být chápáno jako porušení pracovních povinností. Odpovědnost za případné zhoršení zdravotního stavu podle našeho názoru na sebe vzít prohlášením nebo dohodou nelze. Zaměstnavateli vyplývá přímo ze zákona povinnost dbát o zdraví zaměstnanců a není možné dohodou tuto povinnost „pozastavit“, stejně jako se nelze vzdát práva na přestávky v práci či omezení maximální týdenní pracovní doby. Jak jsme však uvedli výše, zcela jinou otázkou je obsah těchto prohlídek.

Právní úprava týkající se prohlídek pracovnělékařské péče je shrnuta v dotazech Povinné preventivní prohlídky v zaměstnání, Který předpis řeší obsah závodních preventivních prohlídek?.

Vaše Férová nemocnice

10.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS