Omezená délka ochranného léčení

Dobrý den, zajímalo by mě,  jestli zákon platící od 1. 1. 2009 o ochranné léčbě, která se omezuje na 2 roky, se vztahuje taktéž na ochranné léčení ambulantní. Děkuji za odpověď.

novela trestního zákona platná a účinná od 1. 1. 2009 stanoví omezení ochranného léčení dobou dvou let, přičemž neexistuje důvod, který by ambulantní léčení z tohoto režimu vyjímal. Toto omezení se tedy vztahuje jak na ústavní, tak na ambulantní ochranné léčení.

Nelze jej však chápat absolutně, neboť je možné ho prodloužit, a to i opakovaně. Před skončením doby léčení bude soud přezkoumávat, jestli je ochranné léčení i nadále účelné. Rozhodne-li soud, že ochranné léčení je stále nutné, prodlouží jej maximálně o další dvě léta.

Problematickým se může jevit spíš působnost tohoto ustanovení, pokud jde o ochranné léčení, které započalo před dobou účinnosti tohoto zákona. Zatímco ze zákona jednoznačně vyplývá, že se dvouleté omezení vztahuje pouze na léčení zahájená po 1. 1. 2009, je toto pojetí ministerstvem spravedlnosti zpochybňováno a dosud není tato otázka zcela vyřešena.

28.6.2009