Pacientka si chce nechat provést zákrok v jiné než spádové nemocnici

Dobrý den, prostudovala jsem zde odpovědi k problematice možného zvolení nemocnice, ale odpověď na moji otázku jsem nenašla. Moje maminka jde na plánovanou operaci kýly a nechce být operována ve spádové nemocnici. Jak se takový převod vyřizuje? Má zajít ke svému praktickému lékaři a ten si vyžádá dokumentaci, se kterou zajede do vybrané nemocnice? Nemůžu nikde na netu najít odpověď na tuhle otázku, proto se s důvěrou obracím na Vás. Děkuji za odpověď.

praktický lékař by měl Vaší mamince pouze doporučit určitý zákrok, ale výběr nemocnice, která zákrok provede, záleží na ní. Ošetření si Vaše maminka dohodne přímo ve zvolené nemocnici. Je vhodné informovat se však předem, např. pro zjištění, zda má nemocnice dostatečnou kapacitu, pro zajištění případných předoperačních vyšetření přímo v nemocnici apod. V případě nedostatečné kapacity může nemocnice další pacienty z jiných spádových oblastí odmítnout. Nejedná se však o „převod“, protože Vaše maminka není v péči spádové nemocnice.

Pokud jde o převzetí informací ze zdravotnické dokumentace, měla by si zvolená nemocnice výpis vyžádat sama. Zdravotničtí pracovníci totiž ze zákona mají právo nahlížet do zdravotnické dokumentace a právo na pořízení jejích výpisů nebo kopií v rozsahu nezbytně nutném pro splnění konkrétního úkolu v rozsahu své kompetence. To v praxi znamená, že pokud si Vaše maminka zvolí nemocnici pro provedení operace kýly, tato nemocnice by měla kontaktovat jejího praktického lékaře a vyžádat si od něj informace ze zdravotnické dokumentace, které k tomuto lékařskému výkonu potřebuje.

Bylo by vhodné, aby maminka výběr nemocnice konzultovala s praktickým lékařem a nechala si poradit, aby mohla zvážit všechny výhody i nevýhody. Samotný výběr nemocnice však není v kompetenci lékaře a jeho návrhem není pacient vázán.

10.11.2009