Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak se dostat k dokumentaci v případě úmrtí lékaře?

Zemřel lékař, který ošetřoval naši rodinu, a nová stomatoložka chce naše karty. Mám můstky a korunky a několik zubů je "mrtvých". Karty jsou nedostupné, číslo ordinace je zrušeno, stále je zamčeno. Co máme dělat? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

při zániku nestátního zdravotnického zařízení, ať už k němu dojde z důvodu úmrtí lékaře nebo například jeho odchodu do důchodu, převezme zdravotnické dokumentace registrující orgán, příslušný krajský úřad. Toto převzetí by měl oznámit pacientům v místě obvyklým způsobem (nejčastěji vyvěšením na dveřích ordinace).

V době, kdy má u sebe úřad zdravotnickou dokumentaci, zajišťuje prostřednictvím svého pracovníka s odbornou zdravotní způsobilostí předávání potřebných výpisů, opisů nebo kopií zdravotnické dokumentace. V okamžiku, kdy si zvolíte nového lékaře, úřad mu na jeho nebo Vaši žádost neprodleně předá zdravotnickou dokumentaci.

Vaši dokumentaci by tedy měl nyní spravovat krajský úřad. Pokud tomu tak není, je možné, že zatím zdravotnické dokumentace nepřevzal. Můžete jej tedy na tuto situaci upozornit. Pověření zaměstnanci úřadu jsou oprávněni vstupovat do zdravotnických zařízení a dokumentaci převzít, jsou zároveň povinni chránit údaje ze zdravotnické dokumentace před zneužitím nebo ztrátou, avšak nejsou oprávněni do ní nahlížet.

V případě, že by se nejednalo o soukromou praxi jako ve Vašem případě, ale o zrušené státní zdravotnické zařízení, přechází úkoly správního úřadu na jeho zřizovatele, kterým může být např. Ministerstvo zdravotnictví.

Vaše Férová nemocnice

8.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS