Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kopie rentgenů a CT

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda mi může lékař odmítnout poslat moje rentgenové snímky. A ještě jeden podobný dotaz, čeká mě vyšetření CT, mohu dostat záznam z vyšetření.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o péči o zdraví lidu má pacient právo na poskytnutí veškerých informací shromážděných ve zdravotnické dokumentaci a na pořízení kopií, opisů a výpisů z ní.   Rentgenové snímky i záznam z vyšetření CT jsou dle vyhlášky o zdravotnické dokumentací její součástí a tak máte právo žádat o pořízení kopii obojího. Lékař není povinen Vám přímo snímky (originály) poslat (má povinnost je uchovávat a opatrovat), ale máte právo na kopii těchto snímku.

Při pořizování kopií rentgenových snímků by mohla mít nemocnice technické problémy, ale zákon nečiní pro rentgenové snímky žádnou výjimku. Takže i kdyby nemocnice takto argumentovala, trvejte na Vašem požadavku. Na kopie máte právo.

Vzor žádosti o poskytnutí kopií naleznete zde.

Nemocnice má pro vytvoření Vaší kopie lhůtu 30 dnů a může po Vás požadovat  peněžní úhradu pouze do výše nákladů na pořízení kopie (např. cena nosiče, poštovní náklady). Pokud by nemocnice odmítala nebo nedodržela lhůtu k pořízení kopie, můžete podat stížnost.  Více ke stížnostem naleznete zde.

Vaše Férová nemocnice

27.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS