Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Lékařské tajemství vs. ochrana veřejného zdraví

Dobrý den,

před cca 3 měsíci mi zemřel manžel na náhlou sepsi. Bydlíme na malé vesnici, která obvodem spadá pod Mudr. K. Manžel nebyl nikdy její pacient. Den po smrti manžela za mnou přišla sousedka a říkala mi, kdo musel brát z její rodiny ATB, a že i záchranáři ze sanitky museli brát preventivně kvůli manželovi antibiotika. Takové nové info jsem den po smrti manžela jistě slyšet nepotřebovala. Informaci, že ATB museli brát záchranáři, měla sousedka z ordinace od paní doktorky. Mudr. K. měla info z nemocnice, protože zrovna sloužila pohotovost. Podotýkám, že sousedka s manželem do kontaktu nijak nepřišla, tedy nebyla osoba potenciálně ohrožená infekcí. Přesto tyto informace mi předala, jak je v ordinaci získala. Porušila lékařka lékařské tajemství a nebo jednala v zájmu o ochraně veřejného zdraví předáváním takových informací?

Děkuji

Eva

Odpověď:

Dobrý den, 

s ohledem na výše uvedené informace máme za to, že zde převažuje povinnost zachování lékařského tajemství nad zájmem ochrany veřejného zdraví. Jsou to dva principy, u nichž je vžy třeba posoudit konkrétní případ, neznáme všechny okolnosti. Nicméně vzhledem k tomu, že dotyčná nebyla ohrožena, podle Vámi poskytnutých informací dovozujeme, že ani nedostala antibiotika, tak máme za to, že skutečně lékařka jednala v rozporu s právem.

Pokud by však s manželem do kontaktu přišla, jednala by lékařka v souladu s ustanovením § 33 odst. 5 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách. A tudíž by informace mohla poskytnout. V případě, že byste se rozhodla situaci řešit, více informací o stížnostech atd. naleznete zde.

S pozdravem, 

Vaše Férová nemocnice

7.4.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS