Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nedostatek informací o léčbě hospitalizovaného pacienta, příbuzní chtějí převoz

Dobrý den. Prosím o radu. Strýc mého manžela momentálně leží v nemocnici na X (je zde pouze interní ambulance a následná péče). Nastupoval tam 17. 3. 2010 s doporučením svého obvodního lékaře, protože měl bolesti zad (dlouhodobá záležitost - prokázané výrůstky na páteři, které se pomalu zvětšují, čas od času dojde k utlačení nervu a tím ke špatné pohyblivosti). Podstoupil 10 kapaček, které ho obtíží zbavily. Nicméně se tamní lékař, bohužel vůbec netušíme z jakého důvodu, rozhodl, že mu dají další kapačky, a to na jeho nemocné cévy. Po čtvrté kapačce naprosto zkolaboval a nastaly u něj horečky. Ty horečky má dodnes. Dál dostává ,,nějaké‘‘ kapačky, podstoupil vyšetření na Y a v Z, ovšem ošetřující lékařka je stále k nedostižení, takže se teta nedozvěděla, co se vlastně děje. Sestra jí vždy odpoví: "To víte, to jsou ucpané cévy." Já na informace právo nemám, protože nejsem osoba blízká. Chtěla bych strejdu z oné nemocnice vzít pryč, protože se jeho stav nelepší. Spíš zhoršuje. Je apatický, odmítá jíst a stále má horečky 38° C a výš. Co můžeme podniknout pro to, abychom ho tam odsud dostali a můžeme ho převézt do jiné nemocnice? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz je možné rozdělit do více oblastí – převoz pacienta, informovaný souhlas a informování osob blízkých.

Převoz pacienta

Pacient má právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Nemocnice může pacienta odmítnout pouze z důvodu vytížení kapacity. Pokud se rozhodnete pro převoz strýce, vyžádejte si propouštěcí zprávu a domluvte se s lékaři, jak bude zajištěna návaznost péče. Při nesouhlasu nemocnice s převozem má pacient možnost podepsat tzv. negativní revers, a tím na sebe bere odpovědnost za případné zhoršení zdravotního stavu.

Předpokladem pro změnu nemocnice je souhlas pacienta, musí o něm rozhodnout sám. Nemůžete tedy jako rodina rozhodovat za strýce, pouze pokud by byl v bezvědomí, může se některý z rodinných příslušníků nechat soudem ustanovit opatrovníkem pro tento účel a rozhodnout za něj.

Informovaný souhlas a informování osob blízkých

Postup ošetřujícího lékaře vzbuzuje pochybnosti o tom, zda strýc poskytl s nasazením dalších kapaček informovaný souhlas. Doporučujeme mu vyžádat si informace ze zdravotnické dokumentace, popřípadě určit osobu (Vás nebo tetu), která může být informována o jeho zdravotním stavu a zároveň určit, že této osobě náleží i právo nahlížet do zdravotnické dokumentace. Při pochybnostech o správném postupu by byla na zvážení stížnost na ošetřujícího lékaře.

Váš strýc může dát souhlas s poskytováním informací jak Vám, tak i Vaší tetě. Takto máte právo být podrobně informovány o zdravotním stavu strýce a jeho léčbě. V případě, že tento souhlas nebyl písemně dán, ani jinak se strýc v této otázce nevyjádřil, je zdravotnické zařízení oprávněno podat stručnější aktuální informace o jeho zdravotním stavu osobám blízkým – tedy nejen Vaší tetě, ale nejspíš i Vám. Nejste sice v poměru rodinném, ale dá se říct, že jste k tomu strýci v poměru obdobném, takže by Vás také měli považovat za osobu blízkou.

Omlouváme se za zpoždění při zodpovídání dotazu, přesto věříme, že jste odpověď nalezla z podobných dotazů např. zde a zde.

Vaše Férová nemocnice

14.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS