Pochybení při operaci a odmítnutí vydat dokumentaci

Dobrý den, při gynekologické laparoskopii mi ve xxx nemocnici byla perforována střeva, čehož si lékař nevšiml a laparoskopii dokončil. Na perforaci reagovali lékaři až po dvou dnech revizí dutiny břišní, kdy již došlo k rozvoji různých komplikací, které tato diagnóza přináší. Perforaci jsem přežila, byl vytvořen vývod ze střev břišní stěnou (dočasný). Po několika týdnech následovalo zauzlení střev, další operace, v břiše se objevovaly různé abscesy, které byly léčeny obrovskými dávkami antibiotik atd. Po několikerém vstupu do břišní dutiny se v operační jizvě stále tvoří kýla, která nyní je velikosti od pupku až dolů k pahorku. Rozhodla jsem se nyní, vzhledem k neustávajícím potížím, k trvalým obtížím se střevy a s vyprazdňováním, po nemocnici chtít odškodné. Nechala jsem si vypracovat soudním znalcem znalecký posudek a vyčíslit škody na zdraví. Když jsem sháněla zdravotní dokumentaci, z chirurgie mi dali všechno, ale na gynekologii mi nejprve řekli, že dokumentace je jinde, pak že mi ji nesmějí dát a po upozornění o právu na nahlédnutí do dokumentace sestra řekla, že jí to lékař zakázal. Potom mi sdělila, že se dokumentace asi ztratila. Požádala jsem nemocnici doporučeným dopisem o zaslání kopie operačního protokolu a zápisu, ale nikdo mi neodpověděl. Jak mám dál postupovat? Soudní znalec vypracoval posudek na základě zpráv z chirurgie a nárok na odškodnění jsem nemocnici sdělila. Zajímalo by mě ale, co se tedy při gynekologické operaci stalo. Děkuji za odpověď.

Váš dotaz je částečně podobný jako již zodpovězené dotazy Sankce za špatné vedení zdravotnické dokumentace a Ztracená dokumentace, kde naleznete odpovědi o možných postupech.

Vaše možnosti je tedy možné shrnout následovně:

• V první řadě můžete podat stížnost proti nevyřízení žádosti o kopie dokumentace vedení nemocnice, nejlépe s upozorněním na Váš další možný postup, který využijete, pokud Vám nebude vyhověno. Zároveň doporučujeme ve stížnosti stanovit k vyřízení lhůtu.
  • Můžete požádat o spolupráci svoji zdravotní pojišťovnu, protože zdravotnická zařízení mají ve smlouvách s pojišťovnami stanovenou povinnost vést pro posouzení oprávněnosti vyúčtované zdravotní péče v průkazné formě zdravotní dokumentaci o léčbě včetně záznamů všech zdravotních výkonů, vyžádané zdravotní péče, předepsaných léčiv a zdravotnických prostředků a výsledků vyžádaných a provedených vyšetření a ošetření.
  • Ve věci údajně ztracené dokumentace a tím i Vašich osobních a citlivých údajů se můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.
  • Můžete podat stížnost ke zřizovateli (v tomto případě Ministerstvo zdravotnictví).
  • Případně můžete podat stížnost k České lékařské komoře přímo proti konkrétnímu lékaři, který zakázal, aby Vám byla zpřístupněna zdravotnická dokumentace.

17.7.2009