Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pochybení při operaci a odmítnutí vydat dokumentaci

Dobrý den, při gynekologické laparoskopii mi ve xxx nemocnici byla perforována střeva, čehož si lékař nevšiml a laparoskopii dokončil. Na perforaci reagovali lékaři až po dvou dnech revizí dutiny břišní, kdy již došlo k rozvoji různých komplikací, které tato diagnóza přináší. Perforaci jsem přežila, byl vytvořen vývod ze střev břišní stěnou (dočasný). Po několika týdnech následovalo zauzlení střev, další operace, v břiše se objevovaly různé abscesy, které byly léčeny obrovskými dávkami antibiotik atd. Po několikerém vstupu do břišní dutiny se v operační jizvě stále tvoří kýla, která nyní je velikosti od pupku až dolů k pahorku. Rozhodla jsem se nyní, vzhledem k neustávajícím potížím, k trvalým obtížím se střevy a s vyprazdňováním, po nemocnici chtít odškodné. Nechala jsem si vypracovat soudním znalcem znalecký posudek a vyčíslit škody na zdraví. Když jsem sháněla zdravotní dokumentaci, z chirurgie mi dali všechno, ale na gynekologii mi nejprve řekli, že dokumentace je jinde, pak že mi ji nesmějí dát a po upozornění o právu na nahlédnutí do dokumentace sestra řekla, že jí to lékař zakázal. Potom mi sdělila, že se dokumentace asi ztratila. Požádala jsem nemocnici doporučeným dopisem o zaslání kopie operačního protokolu a zápisu, ale nikdo mi neodpověděl. Jak mám dál postupovat? Soudní znalec vypracoval posudek na základě zpráv z chirurgie a nárok na odškodnění jsem nemocnici sdělila. Zajímalo by mě ale, co se tedy při gynekologické operaci stalo. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz je částečně podobný jako již zodpovězené dotazy Sankce za špatné vedení zdravotnické dokumentace a Ztracená dokumentace, kde naleznete odpovědi o možných postupech.

Vaše možnosti je tedy možné shrnout následovně:

  • V první řadě můžete podat stížnost proti nevyřízení žádosti o kopie dokumentace vedení nemocnice, nejlépe s upozorněním na Váš další možný postup, který využijete, pokud Vám nebude vyhověno. Zároveň doporučujeme ve stížnosti stanovit k vyřízení lhůtu.
  • Můžete požádat o spolupráci svoji zdravotní pojišťovnu, protože zdravotnická zařízení mají ve smlouvách s pojišťovnami stanovenou povinnost vést pro posouzení oprávněnosti vyúčtované zdravotní péče v průkazné formě zdravotní dokumentaci o léčbě včetně záznamů všech zdravotních výkonů, vyžádané zdravotní péče, předepsaných léčiv a zdravotnických prostředků a výsledků vyžádaných a provedených vyšetření a ošetření.
  • Ve věci údajně ztracené dokumentace a tím i Vašich osobních a citlivých údajů se můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.
  • Můžete podat stížnost ke zřizovateli (v tomto případě Ministerstvo zdravotnictví).
  • Případně můžete podat stížnost k České lékařské komoře přímo proti konkrétnímu lékaři, který zakázal, aby Vám byla zpřístupněna zdravotnická dokumentace.

Vaše Férová nemocnice

17.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS