Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Právo na vyzvednutí zdravotnické dokumentace

Dobrý den, obracím se na Vás s radou, jak mám postupovat,nebo zda mám ze zákona nárok požadovat vydaní originálu mé zdravotní dokumentace od mého praktického lékaře. Vzhledem k tomu, že se budu v příštích letech (min. 5let) zdržovat v zahraničí v zemi mimo Evropskou unií, kde budu pracovat, požádal jsem z tohoto důvodu svého praktického lékaře o vydání mé zdravotní dokumentace. Lékař to odmítnul s tím,že mohu požádat pouze o výpis ze své zdravotní karty. S tím já nesouhlasím,mám za to,že zdravotní karta je mojím majetkem a mám proto právo jí vlastnit.Prosím o odpověď na můj dotaz, hlavně by mě zajímalo po stránce legislativní, zda mám právo si vyzvednout originál své zdravotní dokumentace za těchto okolností. Děkuji za odpověď.

Lev

Odpověď:

Dobrý den,

pravdou je, že na předání originálu zdravotnické dokumentace nemáte právní nárok. Lékař má zájem na tom, ponechat si originál dokumentace, protože ji musí na vyzvání kdykoliv během celé 10leté skartační lhůty předložit zdravotní pojišťovně ke kontrole. Také mu může zdravotnická dokumentace sloužit jako důkaz, že péči poskytoval řádně.

Do své zdravotnické dokumentace můžete nahlédnout, vyžádat si její kopii nebo výpis. Kopii si můžete pořídit i svým fotoaparátem a pak za ni nemusíte platit. Pokud požádáte o zhotovení a zaslání dokumentace, pak výpis nebo kopii dokumentace musí zdravotnické zařízení vyhotovit do 30 dnů ode dne, kdy o to požádáte. Za výpisy, opisy nebo kopie je možno požadovat úhradu, která ale nesmí překročit náklady spojené s jejich pořízením.

Vaše Férová nemocnice

 

18.6.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS