Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Přístup k zdravotnické dokumentaci

Dobry den, potrebujem sa opytat - je vobec nejaka moznost ziskat uplnu zdravotnu dokumentaciu do vlastnych ruk? Osobne si myslim, ze dokumentacia je mojim majetkom, kedze sa tyka mna a nikoho ineho. Ako to upravuju ceske zakony? Mam slovenske obcianstvo, medzi Slovenskom a Ceskom som kartu prenasala sama, teraz som sa odstahovala do uplne inej krajiny a rada by som moju kartu znova preniesla. Moja lekarka je vsak vseobecne velmi neochotna, mojmu kolegovi nevydala kopiu zdravotnickeho zaznamu ani po tom, co pocas roku a pol jeho nova lekarka na uzemi ciech od nej zdravotnu kartu viac krat pisomne ziadala. Preto sa obavam, ze s tym bude problem a nie som ochotna cakat roky na vydanie mojej dokumentacie, navyse mam teraz nejake zdravotne problemy, tak by som ju potrebovala co najskor. Je mozne, aby som prisla k pani lekarke a dokumentaciu si jednoducho vzala? Pripadne, ak to tak urobim proti predpisom, hrozia mi nejake postihy? Dalej ma zaujima, mozem sa od pani doktorky odhlasit, aj v pripade, ze este nemam noveho lekara (a na uzemi ciech pravdepodobne uz mat ani nebudem, i ked este par mesiacov budem mat platene zdravotne poistenie, kedze mi do konca roka ostane maly uvazok u zamestnavatela)? Dakujem velmi za pripadnu odpoved, kedze som asi dost specificky pripad a neviem najst, ako mam v mojom pripade postupovat.

Odpověď:

Dobrý den,

nemáte právo na zdravotnickou dokumentaci, avšak máte právo na veškeré informace z ní. Lékař je povinen uchovávat zdravotnickou dokumetaci a v případě, že by Vám ji dal nebo byste ji odnesla, mohli by být vyvozeny sankce nejen pro lékaře ale i pro Vás.

Jako pacientka máte právo znát informace, které obsahuje zdravotnická dokumentace vedená o Vaší léčbě. Můžete do dokumentace nahlédnout a pořídit si z ní opisy, popř. si ji nafotit. Taktéž si můžete vyžádat její kopii. Kopii dokumentace musí zdravotnické zařízení vyhotovit do 30 dnů ode dne, kdy o ni požádáte. Za výpisy, opisy nebo kopie je možno po pacientovi požadovat úhradu, která nesmí překročit náklady spojené s jejich pořízením. Doporučujeme Vám podat písemnou žádost.

Bližší informace o přístupu k zdravotnické dokumentaci spolu se vzorem žádosti o poskytnutí kopie dokumentace naleznete zde.

Lékař je, v případě změny ošetřujícího lékaře, povinen předat informace ze zdravotnické dokumentace novému lékaři. Zákon nestanoví lékaři žádnou lhůtu k tomu, aby informace předal, tudíž by lékařka mohla předání protahovat a lepší způsob, jak se dostat k informacím z dokumentace a následně ji předat novému lékaři je přes postup popsaný nahoře.

Od lékaře se odhlásit můžete. Neexistuje žádná povinnost mít svého ošetřujícího lékaře.

Vaše Férová nemocnice

20.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS