Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Sdělení informací bez souhlasu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké jsou možné postihy za poskytnutí informací osobě blízké bez souhlasu. Konkrétně jsem byla u gynekologa, nechala jsem si napsat antikoncepci, poté manžel volal gynekologovi a ptal se, zda jsem si ji nechala napsat a bylo mu sděleno, že jako manželovi může potvrdit, že ano. Což mi způsobilo jisté problémy.
Děkuji za odpověd.

Eva

Odpověď:

Dobrý den,

jednou ze základních povinností lékařů je tzv. mlčenlivost. To znamená, že bez Vašeho souhlasu by neměl nikomu sdělit Vaši diagnózu, tedy ani manželovi. Rodinným příslušníkům jsou informace sdělovány jen tehdy, pokud si to pacient přeje. Jedinou výjimkou je situace, kdy pacient není ve stavu, že by mohl souhlas udělit (například v bězvedomí). V tomto případě pak může lékař informovat osoby blízké.

Po právní stránce tedy můžeme říci, že lékař porušil mlčenlivost tím, že poskytl informace třetí osobě bez Vašeho souhlasu. Tím se dopustil přestupku, za který hrozí pokuta až do výše 1 milionu Kč. Pokutu může uložit krajský úřad a  pokuta je příjmem státního rozpočtu. Vy můžete na tohoto lékaře podat stížnost právě ke krajskému úřadu. Dále můžete věc řešit soudně, a to podáním žaloby na ochranu osobnosti a domáhat se zadostiučinění. Vysouzené peníze by byly Vaším příjmem. Více o těchto možnostech a obecně o řešení sporů ve zdravotnickém právu se dozvíte na stránkách Férové nemocnice zde.

Přejeme Vám hodně sil,

Vaše Férová nemocnice

8.4.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS