Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Vyšetření na vlastní žádost a komunikace s lékařem

Mohu sám požádat o odběr krve, její rozbor a převzetí výsledků bez žádanky svého lékaře? Ztrácím v něj důvěru, on stále trvá na odběru u něj v ordinaci a o výsledcích mne informuje pouze povrchně. Za jakých podmínek si mohu zvolit jiného lékaře a jak si važádat předání dokumentace a nikoliv výpis. Děkuji

Vašek

Odpověď:

Dobrý den,

pokud se Vám zdá komunikace s lékařem  velmi povrchní, na Vaši žádost by Vám měl podat informace kompletní. Samozřejmě Vám také musí zodpovědět případné doplňující otázky. Pokuste se tedy nejprve s lékařem promluvit a tyto věci si vyjasnit.

V případě, že budete stále nespokojen, máte ze zákona právo změnit svého lékaře, a to maximálně jedenkrát za 3 měsíce. Bohužel na předání originálu zdravotnické dokumentace do vlastních rukou nemáte právní nárok. Váš nově zvolený lékař si však zažádá o informace ohledně Vašeho zdravotního stavu sám.

O předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře se dozvíte více zde.

Nyní k Vaší otázce ohledně odběru krve na vlastní žádost. Ano, máte možnost požádat o odběr a rozbor krve na vlastní žádost, avšak tato služba stojí řadově několik set korun (cena se liší dle laboratoře, ve které o odběr žádáte). Z tohoto vyšetření dostanete pouze výsledky, které stejně musíte konzultovat s odborným lékařem. Jelikož Vám již bylo provedeno vyšetření krve, je tato možnost zbytečná a finančně náročná.

Chcete-li probrat výsledky s jiným lékařem, lepší variantou bude zažádat svého lékaře o kopii výsledků z již provedeného vyšetření krve a s touto kopií zajít k Vámi vybranému lékaři na konzultaci. Výsledky vyšetření krve si při nahlédnutí do Vaší zdravotní dokumentace můžete i vyfotit, čímž se vyhnete povinnosti zaplatit náklady na pořizování kopií.

Vaše Férová nemocnice

 

21.1.2015

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS