Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Vyžádání původního orginálu dokumentace od dětské lékařky

Dobrý den, jsem hluboce nespokojena s arogancí svého lékaře. Přehlásila jsem se k jiné lékařce, která mi vystavila předpisový formulář na vydání zdravotnické dokumentace. Starý lékař mi z ješitnosti dělá problémy a neustále se vymlouvá, když si přijdu pro kartu (jednou nemá čas, protože tam nemá sestru atd.). Nejraději bych mu tam celou dokumentaci nechala, protože už na jeho chování nemám nervy, ale v mojí dokumentaci jsou i záznamy od dětské lékařky (na to bude taky dělat výpisy, což podle vás může, a nemusí celou dokumentaci předávat??) A je mi lékař povinný vydat dokumentaci, kterou nevedl on? Já mu totiž předala i dokumentaci  dětské lékařky a tu bych opravdu chtěla mít. V dokumentaci jsou uvedeny i mé očkování, např. proti tetanu, což si nepamatuji, kdy jsem absolvovala. A co se stane s mojí dokumentací po 5 letech? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

lékař Vám opravdu nemůže vydat originál zdravotnické dokumentace. Má povinnost ji uchovávat nejméně po dobu 10 let od té doby, co od něj odejdete. Poté dochází ke skartaci zdravotnické dokumentace.

Zdravotnická dokumentace, kterou vedla Vaše dětská lékařka, se předáním Vašemu bývalému lékaři stala součástí jím vedené zdravotnické dokumentace. Proto s ní i takto nakládá. Není povinen Vám předat její orginál, naopak ji musí po dobu deseti let uchovat.

Pokud změníte lékaře, nový lékař by si měl potřebné informace vyžádat sám. Obvykle však dostane pouze stručný výpis z dokumentace. Pokud tedy máte zájem, aby Vaše nová lékařka měla kompletní zdravotnickou dokumentaci, požádejte si písemně o její kopii, kterou musí lékař vyhotovit do 30 dnů.

Bývalý lékař však může požadovat zaplacení kopií. Pokud se chcete placení vyhnout, můžete sama nahlédnout v přítomnosti lékaře nebo zdravotní sestry do dokumentace a udělat si její kopii, např. vlastním fotoaparátem.

Vaše Férová nemocnice

24.9.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS