Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zdravotnická dokumentace

Dobrý den,

náš zaměstnavatel nám nařídil periodickou zdravotní prohlídku. Do této práce jsem nastoupila před 3 lety a podle zákona bych zdravotní prohlídku měla podstoupit co 6 let. Zaměstnavatel dále také požaduje, abychom si obstarali novou zdravotní dokumentaci u svých lékařů. Já takovou dokumentaci odevzdala už při nástupu před 3 lety. Bylo nám řečeno, že karty patří doktorům. Můj zaměstnavatel měnil závodního lékaře, původní závodní lékař však dokumentaci nepředal. Pro úplnost zasílám i sdělení mého zaměstnavatele: „Vaše zdravotnická dokumentace je majetkem lékaře, při jehož ošetřování vznikla. To znamená, že dokumentace se nachází u Vašeho původního lékaře (který její kopii nepředal novému lékaři).“

Ráda bych věděla, zda má zaměstnavatel právo, abych se podrobila lékařské prohlídce, a zda je v pořádku, že si mezi sebou lékaři nepředali naše zdravotnickou dokumentaci.

Martina

Odpověď:

Dobrý den,

Co se týče zdravotních prohlídek, pak skutečně máte povinnost se jim podrobit. Četnost jejich periodicity je stanovena ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. a bez více informací o Vašem zaměstnání Vám bohužel nejsme schopni zodpovědět, do které kategorie spadáte a tak nedokážeme posoudit, zda vám může být prohlídka nařízena. Nejsme v této oblasti odborníky, proto se s otázkou na obraťte na některou z pracovně-právních poraden  či na poradenství Inspektorátu práce.

Co se týče Vaší zdravotnické dokumentace, pak podle zákona o zdravotních službách Váš předchozí závodní lékař skutečně nemůže předat originál zdravotnické dokumentace novému lékaři, protože má ze zákona povinnost ji uchovat. Na druhou stranu má ale v případě změny lékaře povinnost předat nově zvolenému lékaři všechny informace potřebné pro zajištění návaznost poskytování všech zdravotních a sociálních služeb poskytovaných pacientovi. Mělo by se tak dít zasláním výpisu ze zdravotnické dokumentace či kopií zdravotní dokumentace celé. Pokud se tak doposud nestalo, doporučujeme k tomu předchozího lékaře vyzvat, a to nejlépe písemně.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

5.11.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS