Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Změna lékaře a zdravotnická dokumentace

Dobrý den, prosím vás o informaci ve věci mé zdravotní dokumentace. Chci změnit svého praktického lékaře. Nová praktická lékařka mi sdělila, že musím donést svou kartu od bývalého lékaře. Nemohu-li se přes svou pracovní zaneprázdněnost osobně dostavit k vyzvednutí své zdravotní karty, může mi ji vyzvednout partner? Musím mu napsat žádost na vyzvednutí?

Odpověď:

Dobrý den,

v souvislosti s Vašim dotazem bychom rádi poukázali na to, že dosavadní lékař má povinnost informace nutné pro zajištění návaznosti lékařské péče zaslat novému lékaři na vyžádání sám. Obvykle dochází k tomu, že lékař předá pouze výpis ze zdravotnické dokumentace. Pokud však Vaše současná lékařka požádá o celou dokumentaci, je možné, že ji původní lékař poskytne. Není to však jeho povinnost. Jeho povinností naproti tomu je Vaši zdravotnickou dokumentaci uchovávat ještě pět let po tom, co jste změnila lékaře.

Vy však samozřejmě máte možnost získat kopii zdravotnické dokumentace a nové lékařce ji předat. Nahlížet do dokumentace a pořizovat si její kopie je ale dle zákona dovoleno jen přesně stanovenému okruhu lidí. Partner do této skupiny ze zákona nepatří. Tomu může být kopie zdravotnické dokumentace vydána pouze pokud s tím dáte souhlas. Souhlas s vydáním kopie zdravotnické dokumentace můžete partnerovi udělit sepsáním plné moci, kterou poté partner předá lékaři. Je však možné, že bude lékař vyžadovat, aby byl podpis na Vaší plné moci úředně ověřen.

Doporučujeme Vám tedy, abyste svému novému lékaři navrhla, aby si kopii dokumentace pokusil vyžádat sám s poukazem na to, že to je nutné k zajištění návaznosti lékařské péče.

Pokud tato varianta nebude možná, nejjednodušší způsob pro Vás bude, abyste sama požádala bývalého lékaře, aby Vám kopii poslal domů poštou. Obáváte-li se, že Vám lékař nebude chtít kopii poslat po např. telefonické domluvě, zašlete žádost o zaslání kopie lékaři písemně.

Odpověď na podobný dotaz si přečtěte zde.

Vaše Férová nemocnice

(Odpověď aktualizována dne 28. srpna 2009)

15.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS