Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ztráta zdravotnické dokumentace

Dobrý den,


přihodila se mi nemilá věc, při stěhování jsem si vyžádala zdravotnickou dokumetaci a ztratila jsem ji. Nemohu ji tedy svému novému lékaři předat. Jak mám postupovat? Je tato věc nějak trestně postižitelná? Bohužel asi ji už nenajdu.


Děkuji za odpověď.

anna

Odpověď:

Dobrý den,

předání zdravotnické dokumentace nemělo zejména probíhat přes Vás, jako pacientku, neboť lékař má povinnost tuto dokumentaci předat Vámi zvolenému lékaři, nikoliv Vám osobně. Váš lékař má uchovávat a nakládat se zdravotnickou dokumentací pouze na základě zákona o zdravotních službách a v souvislosti s ochranou osobních údajů, tím pádem vůbec nepředávat zdravotnickou dokumentaci pacientovi, pouze mu vydat například výpis nebo kopii z této zdravotnické dokumentace.

Doporučujeme se informovat u Vaše dosavadního lékaře, zda popřípadě nevedl zdravotnickou dokumentaci i v elektronické formě, tím pádem by byla zachována návaznost zdravotní péče. Pokud ano, vyžádejte si pouze předání zdravotnické dokumentace novému lékaři, nikoliv do vlastních rukou. Vašemu lékaři však v tomto případě hrozí pokuta až do výše 500.000.-Kč za porušení povinnosti nakládat se zdravotnickou dokumentací podle zákona o zdravotních službách.

 

Vaše Férová nemocnice

27.8.2012

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS