19.11.2008"Lidé by se měli více zajímat o svá práva"

Vlády nám už řadu let slibují nový zdravotnický zákon, který by lépe zakotvil práva pacientů. Dnes by měla vláda na svém odloženém zasedání projednat zákon o zdravotních službách a také tři další zákony, které tvoří první část reformy zdravotnictví. Právě na dnešním jednání vlády by se mělo ukázat, zda se ministru Julínkovi podaří prosadit alespoň její část.

Přestože v navrhovaném zákoně o zdravotních službách chybí to, co ODS před volbami slibovala, tedy možnost rodičů být ve zdravotnickém zařízení společně se svým hospitalizovaným dítětem, přináší reforma pacientům řadu pozitivních změn. Jednou z nich je například právo na „názor druhého lékaře“ v případě, že pacient není s navrhovaným postupem spokojen. Reforma by měla přinést nemocným nově také možnost rozhodovat pomocí takzvaného „dříve vysloveného přání“ o tom, jak s ním bude zacházeno v případě, že se dostane do stavu, kdy si lékaři nebudou moci vyžádat jeho souhlas se zákrokem.

„Ani lepší právní úprava však nevyřeší všechny současné problémy. Občanům České republiky bohužel stále  chybí dostatek informací o tom, jaká mají práva a možnosti je uplatnit. Zdravotnická zařízení se také často z obavy ze soudního sporu vyhýbají otevřené komunikaci s pacientem a jakékoli případné pochybení se snaží ututlat a zakrýt. Lidé by se tedy o svá práva měli více zajímat a trvat na jejich respektování." Říká David Zahumenský, právník Ligy lidských práv. Liga v této souvislosti upozorňuje na potřebu zaměřit se na dialog mezi pacientem a lékařem a posílit pozici pacienta v tomto dialogu.

zpět na přehled aktualit