Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Anonymní porod

Jsem studentka 2. ročníku VŠ, své těhotenství jsem zjistila až v 5. měsíci (termín 17. března) a nejen kvůli tomu, ale i z dalších důvodů, jsem se rozhodla pro možnost anonymního porodu. Nejsem si ale jistá tím, co všechno mám udělat, jaké dokumenty sepsat a kde, aby to bylo po právní stránce v pořádku a také nemám představu o tom, jak to bude probíhat v nemocnici, kdy mám vlastně nastoupit, co si vzít sebou apod. Dále by mě zajímalo, zda mám vůbec nárok na státní příspěvky (případně kam si jít pro ně zažádat). Od své gynekoložky již mám vyplněný dokument o zažádání mateřské, ale s tím, že ona sama si není jistá, jestli mám na ní nárok kvůli anonym. porodu. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den. (Dotaz byl původně zaslán do poradny AZ Rodina)

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jde o tzv. anonymní či utajený porod (porod s utajením totožnosti matky), tak pokud nejste vdaná, máte právo na ochranu svých osobních údajů v souvislosti porodem, pokud o to požádáte. Vaše jméno bude vedeno odděleně od zdravotnické dokumentace a následně budou všechny informace zapečetěny.

Pokud pomineme právní stránku věci, není rozdíl mezi „normálním“ a anonymním porodem. Proto bychom Vám doporučovali vybrat si již nyní porodnici a domluvit si s porodníky konkrétní podmínky anonymního porodu. To z toho důvodu, aby veškeré potřebné dokumenty byly připraveny a podepsány předem a v den porodu jste se mohla soustředit na porod samotný. Nástup do porodnice záleží na Vás a Vaší dohodě s porodníky. V porodnici Vám také řeknou, co si máte vzít s sebou. Můžete rovněž absolvovat předporodní přípravu, nebo otázky související s porodem konzultovat s porodní asistentkou (v porodnici či mimo ni) nebo s dulou. Pokud si to tak budete přát, pak by v porodnici měli dítě po porodu již ošetřovat odděleně od Vás, následně bude pravděpodobně dočasně umístěno do kojeneckého ústavu a nabídnuto k adopci (poté, co podepíšete souhlas s adopcí).

Co se týče peněžité pomoci v mateřství („mateřské“), nárok na tuto dávku máte, neboť doba 8-6 týdnů před předpokládaným datem porodu spadá do ochranné lhůty 180 dnů od konce roku 2008, kdy došlo ke změně právní úpravy (viz § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění) a v minulých 2 letech jste byla účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů (do konce roku 2008 se započítávala i doba studia). Žádost o dávku peněžité pomoci v mateřství můžete podat u Vaší školy, OSSZ bude také příslušná podle sídla školy. Denní výše peněžité pomoci v mateřství bude 254 Kč. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství si můžete zvolit mezi počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Ve Vašem případě bychom Vám tedy radili urychleně o dávku požádat. Pokud se po porodu již o dítě nebudete starat, skončí vyplácení dávky porodem, resp. svěřením dítěte do náhradní péče.

Podle § 44 zákona o státní sociální podpoře budete mít jako žena, která porodila dítě, nárok na porodné ve výši 13.000 Kč. Zákon nestanoví, že porodné náleží jen ženě, která se po porodu o dítě stará, ale mluví o ženě „která dítě porodila“. Tento nárok můžete uplatnit u úřadu práce příslušného podle Vašeho bydliště. Doporučujeme Vám předem se na úřadě např. telefonicky informovat, jakým způsobem žádost o porodné uplatnit v případě utajeného porodu (jaké dokumenty budou potřeba). To proto, že v obvyklých případech bývá vyžadován rodný list dítěte.

Problémy může v souvislosti s utajeným porodem činit proplácení zdravotní péče související s porodem. Péče o dítě je proplácena z jeho zdravotního pojištění, aby ale pojišťovna proplatila zdravotní péči ohledně samotného porodu a péče o Vás, požaduje uvedení čísla pojištěnce (rodné číslo). Proto bychom Vám doporučovali kontaktovat nyní Vaši zdravotní pojišťovnu a informovat se o tom, jakým způsobem je nejlepší postupovat, aby byla proplácena porodnická péče a zároveň byla respektována Vaše anonymita.

Vaše Férová nemocnice

9.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS