Nárok na porodné

Dobrý den, zajímalo by mně, zda existuje nějaká lhůta pro podání žádosti o porodné. V srpnu 2010 jsem porodila své první dítě, mám v ČR trvalé bydliště a tak mám tuším (nebo jsem aspoň mela) podle zákona platného do konce 2010 na porodné ve výši 13.000 Kč nárok. Rodila jsem v Německu a tak má dcera německý rodný list, na vydání českého RL ještě pořád čekám. O dávku jsem tak zatím požádat nemohla a nevím, zda to stihnu. Neztratím takto, podle nových pravidel od 2011, svůj nárok na tento příspěvek?

Evi

nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte, tudíž pokud Vaše dítě přišlo na svět před koncem roku 2010, přiznání porodného se řídí zákonem platným v roce 2010. Výše porodného tak činí 13 000 Kč na každé narozené dítě. Nárok zaniká, pokud nebude uplatněn do jednoho roku od narození dítěte, takže času na uplatnění nároku máte ještě dost.

Formulář pro uplatnění nároku naleznete zde.

Bližší informace o porodném naleznete také na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

15.2.2011