Nástup do práce po PN

Dobrý den, mám ukončenou neschopenku k 6. 9. Jestliže mám v práci noční směnu, tak musím nastoupit ještě 6. 9. v 22:00 v noci? Nebo až druhý den v 22:00 v noci. Děkuji za odpověď.

daná problematika není nikde v zákoně výslovně upravena. Přesto se domníváme, že v den, který lékař uvedl, jako den ukončení pracovní neschopnosti, již můžete, ale nemusíte nastoupit do práce.

V případě noční směny, připadá počátek Vaší pracovní doby ještě na den, ve kterém jste uznán dočasně práce neschopným. Nemáte tedy povinnost dostavit se na začátek této směny. Zákoník práce říká, že zaměstnanec je povinen být na pracovišti od začátku své směny do jejího konce. Proto, pokud se nedomluvíte se svým zaměstnavatelem jinak, je Vaší povinností dostavit se až na směnu, jejíž počátek připadá na den, kdy již nebudete v pracovní neschopnosti. Tedy při aplikaci na Váš případ 7. 9. ve 22:00 hod.

Pro úplnost dodáváme, že po ukončení pracovní neschopnosti jste povinen rozhodnutí lékaře o ukončení dočasné pracovní neschopnosti předat neprodleně zaměstnavateli.

Podobný dotaz jsme řešili zde.

6.9.2010